Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Biševo – błękitna grota

Wyspa Bisevo ma niespełna 6 km2 i leży 5 Mm od miejscowości Komiża na wyspie Vis.  W okresie zimowym jest prawie bezludne, latem nabiera życia: wracają starzy mieszkańcy, pojawiają się turyści, a wraz z nimi osoby obsługujące ruch turystyczny.  W lipcu i sierpniu mieszka na wyspie około 100 osób.

Przypuszcza się, że Biševo, podobnie jak sąsiednia Svetac, było zamieszkałe już w czasach bizantyjskich. Na pewno od IX w. na wyspie mieszkali benedyktyni. To oni wybudowali w XI w. kościół pod wezwaniem św. Sylwestra, który nadal można podziwiać w samym centrum wyspy, w wiosce Polje.

Na zachodnim brzegu Bisevo znajduje się duża piaszczysta zatoka Porat (znana również pod nazwą Biszevska luka). W ciągu dnia, za sprawą jednodniowych turystów z Komiży może być tu tłoczno, ale wieczorem zatoka pustoszeje. To doskonałe miejsce na nocleg przy spokojnym morzu i bezwietrznej pogodzie. Kotwiczenie tutaj jest zdecydowanie niewskazane przy wietrze z kierunku południowo-zachodniego, który tworzy w zatoce uciążliwą falę, a podczas jugo i bora występują bardzo silne szkwały. Ponieważ zatoka Porat jest dosyć płytka, nie zaleca się kotwiczenia bliżej niż 40 metrów od plaży (latem wyraźnie zaznaczone jest kąpielisko). Jest tu wystarczająco dużo miejsca dla ok. 10 jachtów. W sezonie bywają tu boje dla gości restauracji. Do wyboru mamy dwa lokale: Konoba Tomić oraz Restauracja Kod Jakse. Którąkolwiek wybierzecie, koniecznie spróbujcie lokalnego wina Plavac.

Błękitna Grota / Modra Spilja

Błękitna Grota (Blue Cave) znajduje się na wschodnim brzegu wyspy Biševo. Ma 35 metrów długości, 17 metrów szerokości i 6 m wysokości. Miejsce to charakteryzuje się unikatową grą światła i kolorów. Promienie słoneczne przenikają przez wodę i odbijają się od jasnego dna morskiego, sprawiając, że cała jaskinia lśni na błękitno i turkusowo. Najlepsze efekty świetlne zobaczymy wpływając tutaj między 10,30 a 12,30 (poza sezonem) i między 9,30-11,30 (w sezonie). Otwór wejściowy do jaskini ma wysokość 1,5 metra, dlatego można tu wpłynąć pontonem tylko przy spokojnym morzu.

Wewnątrz jaskini nie wolno nurkować ani pływać. W sezonie jest to bardzo popularne miejsce dlatego musimy liczyć się z dużym ruchem turystycznymi i długim czekaniem w kolejce. Wpływając do Blue Cave pobierana jest opłata: 40-50 Kun od osoby w zależności od pory roku. Do Błękitnej Groty nie można wpłynąć własnym pontonem, trzeba przesiąść się na łódkę turystyczną.

Jachtem najlepiej cumować na południe od groty do jednej z nielicznych boi (boi nie ma za wiele i często po sezonie są zabierane, na kotwiczenie jest tutaj za głęboko) lub spróbować szczęścia w Mezuporat wiosce  na północ od jaskini. Zatoka Mezuporat ma głębokość ok. 8 m można zatem rzucić tutaj kotwicę, albo skorzystać z boi (tylko w sezonie). Czasami udaje się zacumować do małego nabrzeża dla taxówek.

Jaskinia Niedźwiedzia / Medvidina spilja

Jaskinia Niedźwiedzia (Medvidina spilja) znajduje się na południu wyspy Biševo. To jedna z najdłuższych jaskiń w Chorwacji, do której można wpłynąć pontonem – ma ok. 160 metrów długości. Otwór wejściowy jest wąski, ale wysoki, nie sposób go przeoczyć. Na samym końcu groty znajduje się mała plaża. Nie ma tu tak spektakularnych widoków jak w Błękitnej Grocie, mimo to warto tu zajrzeć, aby zobaczyć interesujące formacje skalne. Badania prowadzone w tym miejscu potwierdzają, że jaskinia była siedliskiem jednego z najbardziej zagrożonych ssaków na świecie – mniszki śródziemnomorskiej, niezwykle rzadkiego gatunku foki. Ponieważ Chorwaci nazywają ją również morskim niedźwiedziem (morski medvid), stąd też pochodzi nazwa jaskini. Wybierając się na eksplorowanie wnętrza groty warto zabrać latarkę. Jak na razie – bez opłat.


Przejdź do sekcji


Chorwacja Bisevo

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Marina Kornati Marina Sangulin Biograd na Moru Chorwacja

Chorwacja

Marina Kornati i Marina Sangulin – Biograd na Moru

Biograd na Moru to nie tylko znana miejscowość turystyczna ale również mekka żeglarzy. W mieście obok kilku portów rybackich i... więcej »

zobacz więcej
jachty marina punat z drona

Chorwacja

Marina Punat na wyspie Krk

Położenie Marina Punat leży w głębokiej zatoce na południowym brzegu wyspy Krk, nieopodal miejscowości Krk. Jest bardzo dobrze chroniona przy... więcej »

zobacz więcej
Marina Aci Slano basen

Chorwacja

Marina ACI Slano

To jedna z najmłodszych marin należących sieci ACI. Została otwarta w 2016 roku. Rok później zdobyła drugie miejsce w plebiscycie... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru