Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Bar

Bar to spore miasto przemysłowo-handlowe. Znajdziemy tu dwie mariny: A.D. Marina z 900 miejscami na wodzie, baza czarterowa firmy Yachting Adria oraz OMC Marina. Jeżeli musisz się odprawić, bo płyniesz np. z Chorwacji, musisz cumować w A.D. Marina.

A.D. Marina Bar Czarnogóra

Podczas pobytu w Bar warto odwiedzić:

 

Stare Miasto Bar


Liczy ponad tysiąc lat i pochodzi z czasów iliryjskich. W odróżnieniu od innych starych, nadmorskich miejscowości nie leży nad morzem ale znajduje się cztery kilometry wgłąb lądu, u podnóża góry Rumija. Ukryte w górach, z dostępem do wody pitnej było przez wiele lat nie do zdobycia. W czasach największej świetności konkurowało z Dubrownikiem. W późniejszych latach, mimo że zdobyte przez Wenecjan, a następnie przez Turków, starało się zachować swoją niezależność. Posiadało własne wojsko, flagę i biło monety.
Niestety Stare Miasto zostało mocno uszkodzone w wyniku trzęsienie ziemi w 1979 roku. i nie zostało już odnowione. Wędrując wśród ruin porośniętych trawą i chwastami możemy odnaleźć wiele śladów historycznej przeszłości: akwedukt (z XVII wieku), kilka kościołów, arsenał i łaźnię turecką.

Jeśli zdecydujemy się na wizytę w Starym Mieście Bar warto tutaj zjeść obiad w jednej z licznych restauracji (polecamy čevapčići w Konoba Spilja) lub napić się kawy po turecku (kafa).  Lokalni sprzedawcy zachęcają do zakupu oliwy lub miodu.

Obok Starego Miasta Bar w Mirovicy rośnie stare drzewo oliwne. Ma ponad 2000 lat i uważane jest za jedno z najstarszych drzew na świecie.

Stary Bar Czarnogóra

cof


Pałac Króla Nikoli


Pałac Króla Nikoli został wybudowano w 1885 r. nad brzegiem morza w niedawno odzyskanym mieście Bar. Pałac był darem dla córki króla – Księżniczki Zorki i jej męża, niebawem króla Serbii, Petara Karađorđevicia. W pałacu znajduje się kolekcja zabytkowych przedmiotów, tradycyjnych strojów etnicznych i królewskich mebli. Kiedyś przed pałacem znajdowało się molo, które służyło jako przystań dla łodzi i jachtów. Sam król Nikola posiadał dziesięć jachtów, a najcudowniejszym, nadanym królowi przez tureckiego sułtana, był 48-metrowy jacht zwany Rumija. Jacht, którego pozostałości znajdują się w pobliżu falochronu w Bar na głębokości zaledwie osiemnastu metrów, był używany do przenoszenia materiałów wojennych i armii podczas wojen bałkańskich, a także I wojny światowej, zanim został zniszczony przez austro-węgierską flotę w 1915.

Obecnie obok pałacu ciągnie się nadmorska promenada, która prowadzi aż do A.D. Mariny. Pałac sąsiaduje z restauracją „Le Petite Chateau”, która rekomendujemy na kolację. Gdy byliśmy tam ostatnio bardzo smakowały nam faszerowane kalmary.


Park Narodowy Jezioro Szkoderskie (Skadar)


Park Narodowy Jezioro Szkoderskie znajduje się około 40 minut jazdy samochodem od Mariny Barskiej. Jest to największe jezioro na Bałkanach, zamieszkałe przez wiele gatunków ptaków i miejsce o niesamowitej urodzie. Wokół niego znajduje się 20 klasztorów, kościołów, wiosek, fortec i zabytków sakralnych – warto zobaczyć chociaż niektóre z nich. W tym celu można wziąć udział w wycieczce łodzią po jeziorze, wypożyczyć rower lub udać się na pieszą wędrówkę. Warte polecenia są  restauracje w Vir Pazar lub Rijeka Crnojevića. Jeśli nie jesteśmy samochodem, nad jezioro Skadar najlepiej z Baru dostać się pociągiem.


Przejdź do sekcji


 

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Kotor

Czarnogóra

Kotor

Kotor to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy. Zachwyca swoją architekturą oraz wyjątkowym położeniem w miejscu, gdzie Adriatyk wcina... więcej »

zobacz więcej
Zatoka Kotorska

Czarnogóra

Perast

Perast o spokojne, niewielkie miasteczko portowe liczące około 300 mieszkańców. Położone jest na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason.... więcej »

zobacz więcej
Budva Czarnogóra

Czarnogóra

Budva

Budva Według legendy Budva została założona 2500 lat temu przez Kadmosa, fenickiego herosa wygnanego z Teb, który znalazł tu schronienie... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru