Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Kayaköy

Kayaköy (z greckiego Λειβησι /Levissi) zostało założone na początku XVIII w. w miejscu starożytnego Carmylessus (Karmilassos). Wieś rozwinęła się dopiero w połowie XIX w., gdy w wyniku trzęsienia ziemi napłynęła tu ludność z Fethiye. Jak podają źródła w 1900 roku mieszkało tutaj ponad 2 tyś ludzi. Na wzgórzach pobudowali się Grecy zajmujący się głównie rzemiosłem, natomiast poniżej nich usadowiła się turecka część miasta, żyjąca z rolnictwa. Obie wspólnoty żyły ze sobą w zgodzie i harmonii. Wieś liczyła ponad 1000 domostw, 14 kaplic, dwa kościoły, 2 szkoły, kuźnie, zajazd…

Na początku XX wieku w wyniku wojny grecko-tureckiej, podjęta zostaje decyzja o wymianie ludności między Grecją a Turcją. W następstwie tego postanowienia dochodzi do masowych przesiedleń. Z terenów Turcji przemieszczono, aż 1,5 mln Greków, którzy zamieszkiwali te ziemie nieprzerwanie od 2500 lat. Przesiedlenia dotknęły również mieszkańców Kayaköy. Historia miasta zakończyła się w ciągu jednego dnia. Grekom pozwolono zabrać tyle, ile potrafili unieść i nakazano marsz do Fethiye, gdzie czekały już na nich statki, aby przewieźć ich do Grecji. Wysiedlona ludność założyła pod Atenami, nową miejscowość o nazwie Levissi.

Pomimo usilnych prób, Kayaköy nie zostało ponownie zasiedlone. Na początku sprowadzono tu greckich Turków spod Salonik, ale tereny te nie były atrakcyjne dla rolników, którzy z czasem przenieśli się w inne rejony kraju. Okoliczna ludność rozszabrowała wszystko co tylko się dało, a trzęsienie ziemi w 1957 roku ostatecznie zrujnowało murowane domy. Zostały tylko fragmenty kamiennych ścian i sława „miasta duchów”.

Kayaköy zostało wpisane na listę UNESCO jako World Friendship Village. Daje to gwarancję, że nic nowego nie zostanie tutaj zbudowane, a teren nie będzie na siłę zasiedlany. Jest również dobrym pretekstem do organizowania tutaj wycieczek turystycznych. Podobno wstęp na teren dawnego Kayaköy w sezonie turystycznym jest płatny (ok. 5-10 TRY za osobę dorosłą).

Wąski ale dobrze oznakowany szlak biegnie z zatoki Cold Water Bay, omija restaurację, a następnie pnie się w górę. Wspinaczka nie jest zbyt trudna, ale wymaga pokonania ok. 200 metrów różnicy poziomów. Cała droga zajmuje około 40 minut.

Turcja Kayakoy Miasto Duchów

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Czarter jachtów Turcja Fethiye

Turcja

Fethiye

Fethiye to największa miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Licyjskim. Miasto zostało wzniesione na gruzach antycznego Telmessos, którego dzieje sięgają VI w... więcej »

zobacz więcej
Turcja Sarsala

Turcja

Sarsala Koyu

Zatoka Sarsala posiada publiczną plażę, do której prowadzi przez góry asfaltowa droga. Latem parkuje tu sporo samochodów i jest dosyć... więcej »

zobacz więcej
Turcja Wall Bay

Turcja

Wall Bay

Wall Bay leży w południowo-zachodnim krańcu Göcek Bay. Nazwa zatoki pochodzi od muru, który przecinał półwysep Lydae i tworzył średniowieczny... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru