Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Kayaköy

Kayaköy (z greckiego Λειβησι /Levissi) zostało założone na początku XVIII w. w miejscu starożytnego Carmylessus (Karmilassos). Wieś rozwinęła się dopiero w połowie XIX w., gdy w wyniku trzęsienia ziemi napłynęła tu ludność z Fethiye. Jak podają źródła w 1900 roku mieszkało tutaj ponad 2 tyś ludzi. Na wzgórzach pobudowali się Grecy zajmujący się głównie rzemiosłem, natomiast poniżej nich usadowiła się turecka część miasta, żyjąca z rolnictwa. Obie wspólnoty żyły ze sobą w zgodzie i harmonii. Wieś liczyła ponad 1000 domostw, 14 kaplic, dwa kościoły, 2 szkoły, kuźnie, zajazd…

Na początku XX wieku w wyniku wojny grecko-tureckiej, podjęta zostaje decyzja o wymianie ludności między Grecją a Turcją. W następstwie tego postanowienia dochodzi do masowych przesiedleń. Z terenów Turcji przemieszczono, aż 1,5 mln Greków, którzy zamieszkiwali te ziemie nieprzerwanie od 2500 lat. Przesiedlenia dotknęły również mieszkańców Kayaköy. Historia miasta zakończyła się w ciągu jednego dnia. Grekom pozwolono zabrać tyle, ile potrafili unieść i nakazano marsz do Fethiye, gdzie czekały już na nich statki, aby przewieźć ich do Grecji. Wysiedlona ludność założyła pod Atenami, nową miejscowość o nazwie Levissi.

Pomimo usilnych prób, Kayaköy nie zostało ponownie zasiedlone. Na początku sprowadzono tu greckich Turków spod Salonik, ale tereny te nie były atrakcyjne dla rolników, którzy z czasem przenieśli się w inne rejony kraju. Okoliczna ludność rozszabrowała wszystko co tylko się dało, a trzęsienie ziemi w 1957 roku ostatecznie zrujnowało murowane domy. Zostały tylko fragmenty kamiennych ścian i sława „miasta duchów”.

Kayaköy zostało wpisane na listę UNESCO jako World Friendship Village. Daje to gwarancję, że nic nowego nie zostanie tutaj zbudowane, a teren nie będzie na siłę zasiedlany. Jest również dobrym pretekstem do organizowania tutaj wycieczek turystycznych. Podobno wstęp na teren dawnego Kayaköy w sezonie turystycznym jest płatny (ok. 5-10 TRY za osobę dorosłą).

Wąski ale dobrze oznakowany szlak biegnie z zatoki Cold Water Bay, omija restaurację, a następnie pnie się w górę. Wspinaczka nie jest zbyt trudna, ale wymaga pokonania ok. 200 metrów różnicy poziomów. Cała droga zajmuje około 40 minut.

Turcja Kayakoy Miasto Duchów

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Czarter jachtów Turcja Fethiye

Turcja

Fethiye

Fethiye to największa miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Licyjskim. Miasto zostało wzniesione na gruzach antycznego Telmessos, którego dzieje sięgają VI w... więcej »

zobacz więcej
Turcja Tomb Bay

Turcja

Tomb Bay

Tomb Bay to spokojna, szeroka zatoka położona niespełna 6 mil morskich od Göcek. Otoczona wysokimi brzegami, porośnięta drzewami piniowymi jest... więcej »

zobacz więcej
Turcja Cold Water Bay

Turcja

Cold Water Bay

Zatoka zawdzięcza swoją nazwę kilku źródłom wytryskującym do morza. Dzięki nim woda jest tutaj zdecydowanie chłodniejsza, ma piękny turkusowy kolor... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.