Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Veli Iz

Wyspa Iż położona jest pomiędzy Dugim Otokiem a wyspą Ugljan. Mieszkańcy trudnią się tu głównie rybołówstwem i uprawą ziemi. Posiada tylko dwie, połączone ze sobą asfaltową drogą, miejscowości: Mali Iż i Veli Iż.

Veli Iż

Veli Iż to idealne miejsce na spokojny, wakacyjny wypoczynek. Największą część basenu portowego zajmuje port rybacki. Centralny punkt miasta stanowi odnowiony kościół św. Piotra i Pawla oraz Centrum Kultury. Nie brakuje również starych, kamiennych domów nadających charakter temu miejscu. Cenne eksponaty można podziwiać w miejskim muzeum. Latem Veli Iż jest popularną miejscowością turystyczną z szerokim kąpieliskiem.

Wyspa jest porośnięta gęsto drzewami oliwnymi –  jest ich tu blisko 70 tysięcy (!). W centrum Veli Iż, obok Kościoła i Centrum Kultury, znajduje się tłocznia oliwek. Jesienią i zimą mieszkańcy przywożą tu swoje zbiory aby wyprodukować wysokiej jakości oliwę z oliwek.

Znakiem rozpoznawalnym wyspy jest również ceramika. Iż słynie z produkcja glinianych naczyń do przechowywania oliwy z oliwek oraz innych produktów spożywczych. W przeszłości blisko 70 rodzin specjalizowało się w tej sztuce.

Wyjątkową, letnią atrakcją Iż jest trwający dwa dni festiwal „Iśka Feśta”. Miejscowi ubierają się wtedy w tradycyjne stroje, wykonują stare ludowe tańce i pieśni oraz przygotowują domowe potrawy dla zgromadzonych gości. Najważniejszym elementem uroczystości jest ceremonia mianowania króla Iż. Podczas trwania festiwalu nie brakuje również zmagań między północną, a południową częścią Veli Iż. Rywalizacja odbywa się w różnych dyscyplinach m.in. w piłce wodnej, wyścigach w workach, przeciąganiu liny czy piłce nożnej. Każdy wieczór kończy się imprezą plenerową i koncertem znanych wykonawców. Festiwal najczęściej odbywa się na przełomie lipca i sierpnia.

Udogodnienia dla żeglarzy

W Veli Iż znajdziemy, działającą przez cały rok, marinę. Oferuje 50 miejsc postojowych dla jachtów do 20 m długości i zanurzeniu do 3,5 m. Możemy tu zatankować bez ograniczeń wodę, podłączyć się do prądu oraz skorzystać z toalet i pryszniców.  W sierpniu 2017 za 39 stopowy jacht płaciliśmy 460 kun. W niewielkiej odległości od mariny znajdziemy sklepy spożywcze, piekarnię, liczne restauracje i pizzerię.

Komu nie spieszy się do mariny, a wolałby postój na kotwicy i kąpiel w morzu rekomendujemy trzy kotwicowiska (wszystkie na wschodnim brzegu wyspy): zatoczka ukryta za wyspą Vodenjak, brzegi wyspy Kneźak oraz okolice niewielkiej wyspy położonej tuż przy wejściu do Veli Iż.

Gdzie zjeść

Wśród polskich żeglarzy najpopularniejsza w Veli Iż jest Konoba Galija (+385 91 533 9637) specjalizująca się w daniach spod „peki”. Polecamy szczególnie kalmary nadziewane ryżem, boczkiem i krewetkami. Warto kilka godzin wcześniej zadzwonić, zarezerwować stolik i zamówić „pekę”.


Przejdź do sekcji


Chorwacja Veli Iż

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Dubrownik

Chorwacja

Dubrovnik

Wybitny dramaturg i eseista, laureat literackiej nagrody Nobla Bernard Shaw napisał, że „Ci, którzy szukają raju na ziemi, muszą przyjechać... więcej »

zobacz więcej
keja w marinie palmiżana aci

Chorwacja

Pakleni Otoci i marina ACI Palmiżana

Pakleni Otoci Pakleni Otoci to wyjątkowej urody archipelag około 10 wysp położonych naprzeciwko Hvaru, z czego największe to Sv. Klement... więcej »

zobacz więcej
Budikovac Blue Lagoon

Chorwacja

Budikovac – blue lagoon

Blue Lagoon na wysepce Budikovac to obowiązkowy punkt programu. Znakomite miejsce na postój i kąpiel w turkusowej wodzie. Jest tu... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru