Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Vrgada

Położenie

Ta niewielka wyspa położona jest między Paśmanem a Murterem w archipelagu Szibenik.  W większości niezamieszkała i gęsto pokryta lasem sosnowy. Vrgada – jedyne osiedle na wyspie rozciąga się w zatoce Luka na północno-wschodnim brzegu wyspy. Znajdziemy tu dwie niedrogie restauracje oraz sklep spożywczy. Płytki port chroniony jest betonowym nabrzeżem, do którego cumują statki turystyczne. Małe łodzie rybackie mocowane są do kamienistych falochronów wewnątrz portu.

Co warto zobaczyć

Jeżeli zdecydujemy się zejść na ląd polecamy na wyspie dwa miejsca. Na początek spacer do górującego nad miastem kościoła św. Andrzeja, skąd roztacza się wspaniały widok na leżący w dole port oraz jachty w zatoce Artina.  Obok kościoła znajduje się ciekawa betonowa konstrukcja służąca do zbierania wody deszczowej. Przypomina, lekko nachylone boisko. Zbiorniki na wodę umieszczone są pod ziemie. Druga propozycja znajduje się na sąsiednim wzniesieniu. Aby tam dotrzeć  należy udać się drogą w kierunku portu rybackiego w zatoce Sv. Andrija, a następnie ścieżką nad cmentarzem dojść na sam szczyt. Znajdziemy tam resztki murów obronnych pochodzące ze średniowiecza oraz fantastyczny widok na zatokę.

Charakterystycznym elementem wyspy jest piaszczysta, kilkunastometrowa wydma  położona na północy Wrgady. Widoczna z daleka, przykuwa wzrok intensywnym, pomarańczowym kolorem piasku. Poniżej niej rozciąga się wąska, piaszczysta plaża – w szczycie sezonu popularny cel okolicznych wycieczek turystycznych.

Gdzie można cumować

Pomiędzy plażą a sąsiednią, bezludną wysepką Artina dla żeglarzy przygotowano  20 boi cumowniczy. Opłata za cumowanie wynosi 15 HRK/metr długości jachtu. To piękne kotwicowisko, gdzie z pokładu jachtu widać zachodzące słońce. Woda jest tu bardzo czysta, a intensywny zapach sosen i dźwięk cykad uprzyjemnia cumowanie.

Na północy wyspy znajduje się spora ale bardzo płytka zatoka Sv Andrija. Niestety schowany w niej port rybacki jest zwykle zajęty. Czasami zdarza się wolne pojedyncze miejsca na końcu molo ale trzeba się liczyć z maksymalną głębokością ok.1- 1,5 m. Najczęściej jachty kotwiczą przed wejściem do zatoki, na prawym brzegu,  gdzie głębokość wynosi ok. 3m.

Jeżeli wolimy bardziej kameralne miejsca możemy również kotwiczyć na południowo-wschodnim brzegu wyspy w zatoce Kranje.  Głębokość ok. 5m.  Na dnie zdarzają się płyty skalne i trawa morska. Latem u szczytu zatoki znajduje się ograniczona łańcuchem strefa kąpielowa. Niedaleko zatoki znajduje się hodowla ryb.


Przejdź do sekcji


Vrgada

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Zatoka Paladinica wyspa Rava Chorwacja

Chorwacja

Paladinica – wyspa Rava

Wyspa Rava jest niewielka, zajmuje powierzchnię niespełna 4 km2. Bardzo nieregularna linia brzegowa sprawia, że znajdziemy tu aż 13 zatok.... więcej »

zobacz więcej
Stari Grad wyspa Hvar

Chorwacja

Stari Grad

Stari Grad to malownicze miasto położone w głębokiej zatoce w północno-zachodniej części wyspy Hvar. Ulubione miejsce żeglarzy. W 2017 roku... więcej »

zobacz więcej
Povlja

Chorwacja

Povlja

Povlja to cicha i kameralna miejscowość  w północno-wschodniej części wyspy Brać otoczona licznymi zatoczkami i kameralnymi plażami. W 2003 Povlja... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru