Rejsy na Wyspach Kanaryjskich

Rejsy na Wyspach Kanaryjskich

Zimą - koniecznie na Wyspy Kanaryjskie

Kiedy u nas za oknem deszcz i ziąb albo śnieżna zadymka a my tęsknimy za słońcem i ciepłem, jest na to jedna rada – Wyspy Kanaryjskie zimą. Ten egzotyczny archipelag wysp wulkanicznych położony niespełna 5 godzin lotu od Polski kusi wspaniałą pogodą, przepięknymi plażami, przezroczystą wodą, w której nietrudno dostrzec delfina czy walenia. Zapomnij o zimie i popłyń z nami w rejs na Wyspy Kanaryjskie!

Wyspy Kanaryjskie

INFORMACJE PODSTAWOWE: Wyspy Kanaryjskie, po hiszpańsku Islas Canarias, w starożytności nazywane były Wyspami Szczęśliwymi. Ten górzysty archipelag pochodzenia wulkanicznego położony jest na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od Afryki. W skład archipelagu wchodzi 7 wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, Gomera i Hierro oraz 6 małych na ogół bezludnych wysepek.

Wyspy Kanaryjskie to autonomiczny region Hiszpanii. Archipelag posiada swój własny, lokalny parlament i rząd, a oprócz partii ogólnohiszpańskich działają partie regionalne i separatystyczne. Wyspy należące do archipelagu charakteryzują się podobną, wulkaniczną przeszłością geologiczną. Krajobraz wysp jest niezwykle zróżnicowany. Od spektakularnych wulkanów i pól lawowych po gęste lasy, żółte i czarne plaże, żyzne doliny i skalne urwiska. W miejscach gdzie występują nadal czynne wulkany utworzono parki narodowe.

W wodach oblewających Wyspy Kanaryjskie łatwo spotkać żółwie morskie, delfiny, wieloryby i walenie.

Linia brzegowa Wysp Kanaryjskich liczy 1.583 km.

Stolica Wysp Kanaryjskich: Santa Cruz de Tenerife oraz Las Palmas de Gran Canaria.

Obiekty Wysp Kanaryjskich wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco: Park Narodowy Garajonay (La Gomera), San Cristobal de la Laguna (Teneryfa), Park Narodowy Teide (Teneryfa).

 

JĘZYK: język hiszpański (można również porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim) Waluta: Oficjalną walutą obowiązującą na wyspach jest euro (1 EUR = 4,08 PLN stan na dzień 17.03.2011). Aktualny kurs możesz sprawdzić tutaj. Karty bankowe przyjmowane są prawie we wszystkich punktach handlowych. Na każdej z wysp można spotkać gęstą sieć bankomatów.

 

POGODA: Wyspy Kanaryjskie leżą w klimacie oceaniczno-subtropikalnym. Średnia roczna temperatura wynosi około 22°C. Od lipca do września utrzymuje się na poziomie około 25°C, od grudnia do kwietnia poniżej 20°C. Wyspy Kanaryjskie oficjalnie reklamują się jako 365 słonecznych dni w roku. Deszcz pojawia się sporadycznie, jeśłi już to zimą i tylko na niektórych wyspach. Temperatura wody waha się od 18°C zimą do 22°C latem. Podane powyżej informacje są średnimi dla całego archipelagu. Trzeba pamiętać, że na każdej z wysp występuje lokalny mikroklimat. I tak wyspy leżące w niewielkiej odległości od Afryki – Lanzarote i Fuerteventura mają temperatury powietrza sięgające 30°C latem a deszcze rzadko padają nawet zimą. Zupełnie inaczej wygląda klimat na La Palma lub La Gomera – gdzie opadów jest znacznie więcej dzięki czemu wyspy są zielone i kwitnące a temperatura powietrza latem jest zbliżona do 23°C.

 

JAK DOJECHAĆ:

Samolotem: Na Wyspy Kanaryjskie najprościej dolecieć samolotem. Archipelag posiada dobrze rozwiniętą siatkę połączeń międzynarodowych. Z Polski najłatwiej znaleźć połączenia czarterowe na Fuerteventurę, Lanzarote, Teneryfę i Gran Canarię. Cena biletu około 1400 zł (w obie strony, Warszawa – Teneryfa, okres: jesień-zima, Lufthansa-Spanair). Czasami korzystnym rozwiązaniem jest dojazd do Berlina i tam skorzystanie z bezpośrednich połączeń np. na Teneryfę: ok. 300 Euro w obie strony Condor lub Glauch. Czas przelotu to około 5 godzin. Najlepszych połączeń szukaj na www.skyscanner.pl.

Informacja dotycząca transportu publicznego z lotnisk Teneryfy do portu zaokrętowania (Puerto dep. Radazul):
1) z lotniska północnego Tenerife Norte: najpierw autobus 102 do Santa Cruz, tam przesiadka na autobusy nr 138 / 138 do Radazul
2) z lotniska południowego Tenerife Sud (Tenerife Sur Reina Sofia): najpierw autobus 111 do Santa Cruz, tam przesiadka na autobusy nr 138 / 138 do Radazul
Rozkłady jazdy poszczególnych linii znaleźć można na stronie: http://www.titsa.com/lineas.asp
Bilety można nabyć u kierowcy.
Żródło informacji:
Oficina de Información Turística

WARTO WIEDZIEĆ: 

Strefa czasowa: GMT (czas uniwersalny). Od kwietnia do października GMT +1

Urządzenia elektryczne: 220 volt

Szczepienia: nie są konieczne

Wizy: nie są konieczne

Przydatny link: www.turismodecanarias.com

 

Zobacz także:

1. Ciekawe miejsca: El Hierro

2. Ciekawe miejsca: La Palma

3. Ciekawe miejsca: La Gomera

4. Ciekawe miejsca: Teneryfa

5. Ciekawe miejsca: Gran Canaria

6. Ciekawe miejsca: Lanzarote

7. Ciekawe miejsca: Fuerteventura

Przeczytaj artykuł o zachodnich wyspach archipelagu Kanarów z magazynu WIATR nr X 2010
pobierz aktualny i archiwalne numery magazynu WIATR >>>

POWRÓT
Vademecum