Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Veli Lošinj

Ta niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy należy do archipelagu otaczającego wyspy Cres i Lošinj. Na przekór nazwie (Veli oznacza „duże”, Mali „mały”), Veli Lošinj to mniejsza i cichsza wersja Mali Lošinj. Przy głównej drodze z Mali do Veli Lošinj rozpościerają się malownicze, zacienione przez gęsty las sosnowy, lazurowe zatoki i kamieniste plaże.

Położenie Veli Losinj

Położona jest nad dwiema zatoczkami – nad jedną z nich znajduje się ścisłe centrum miasta. Znajdziemy tu wiele malowniczych uliczek, przy których stoją wystawne, późnobarokowe i klasycystyczne wille dawnych bogaczy. Miejscowość jest miejscem pochodzenia zamożnych marynarzy, dlatego słynie z pięknych domów zdobionych bogatymi ogrodami, luksusowych willi bogatych kapitanów i zamożnych właścicieli statków. Miasto urzeka bujną roślinnością i przypomina wielki harmonijny park. Morze tutaj gra wszystkimi odcieniami błękitu.

Warte zobaczenia

Nad miastem góruje Kościół NMP z masywną kopułą i boczną dzwonnicą. Leniwie spacerując pośród willi i ogrodów, dojdziemy do nabrzeża Marszałka Tito. Kolejnym miejscem na naszej trasie jest portu, skąd możemy podziwiać barokowy kościół św. Antoniego (Crkva svetog Antuna). To tu przechowywana jest słynna rzeźba: Madonna ze Świętych autorstwa Bartolomeo Vivariniego z 1475 roku. Pierwotnie na zlecenie weneckiego senatu, dzieło było wystawiane co roku w rocznicę bitwy pod Lepanto, na cześć słynnego zwycięstwa marynarki nad Ottomanami. Tak było do czasu, aż Madonna nie została kupiona przez jedną z rodzin, tuż po upadku republiki weneckiej.

Po przeciwnej stronie portu znajduje się Centrum Morskiej Edukacji Lošinj, które słynie z ciekawych i zabawnych filmów o Adriatyku, życiu delfinów w Lošinj i Cres.

Tuż za portem, wąskie przejście prowadzi do weneckiej wieży (Kula) datowanej na 1445 r., w której obecnie mieści się niewielkie muzeum i galeria ze zbiorem map morskich, bibelotów, obrazów starych statków i innych historycznych drobiazgów.

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Chorwacja Primosten

Chorwacja

Primošten

Położone w połowie drogi między Sibenikiem a Trogirem, jest jednym z piękniejszych miasteczek Dalmacji. Stare miasto usytuowane jest na niewielkim... więcej »

zobacz więcej
Marina Aci Slano basen

Chorwacja

Marina ACI Slano

To jedna z najmłodszych marin należących sieci ACI. Została otwarta w 2016 roku. Rok później zdobyła drugie miejsce w plebiscycie... więcej »

zobacz więcej
Chorwacja Korcula

Chorwacja

Korčula

Korčula to jedna z największych z chorwackich wysp, szósta pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Wyspa dostarcza turystom wielu niespodzianek,... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru