Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Stoncica

Płynąc z miejscowości Vis na wschód, po ok. 3,5 Mm trafiamy na głęboką zatokę Stončica. To znakomite miejsce na kotwicowisko. W zatoce mieści się kilka domów, schowanych wśród bujnej zieleni. Większość z nich zamieszkała jest tylko w okresie letnim. Na końcu zatoki znajduje się kąpielisko z niewielką, piaszczystą plażą, boiskiem do siatkówki i kilkoma palmami. Piaszczyste i płytkie dno sprawia, że woda przybiera tu piękny, turkusowy kolor.

Zatoka dobrze chroni przed wiatrem z każdego kierunku, za wyjątkiem północy. Podobno bardzo silne porywy z północy mogą powodować tu wiry. Latem znajdziemy tutaj 6 boi. Koszt ok. 200 kun za dzień. Uwaga na małe odstępy między bojami. Jachty mogą również kotwiczyć na środku zatoki na głębokości 5-6 metrów. Tym którzy zdecydują się zejść na ląd polecamy spacer (około 15 minut) na półwysep Stončica, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych latarni morskich na Adriatyku.

Gdzie zjeść – Zatoka Stoncica

W głębi zatoki znajdziemy rodzinną Restaurację Stončica, która posiada duży grill. Polecamy specjalność zakładu – pasztet rybny, a także sałatkę z ośmiornicy, zupę rybną i ośmiornicę spod peki – tę potrawę trzeba zamówić z wyprzedzeniem około 4 godzin. Restauracja jest dosyć droga, ale warta swojej ceny. Szczególnie latem cieszy się dużą popularnością, dlatego konieczna jest rezerwacja. Otwarta od kwietnia do listopada. Tel +385 217547188.

Około kilometra w głąb lądu, pięknie położona w środku winnicy, znajduje się rodzinna Konoba Magic (+385 91 898 4859). Znajdziemy tu tradycyjne, domowe potrawy. Przy wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość zrobienia jagnięciny lub ośmiornicy spod peki.

Zatoka Smokova

Na północno-wschodnim brzegu Vis, płynąc na południe za latarnią morską, znajduje się zatoka Smokova. Nie jest oznaczona na mapach jako kotwicowisko, być może dlatego, że słabo chroni od wschodnich wiatrów, ale przy dobrej pogodzie część jachtów decyduje się na rzucenie kotwicy właśnie tutaj. Zatoka jest bezludna, dosyć płytka, posiada małą piaszczystą plażę. To dobra alternatywa, szczególnie w szczycie sezonu gdy szukamy spokojnego miejsca z turkusową wodą i piaszczystym dnem.


Przejdź do sekcji


Stoncica

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Wyspa Żirje Chorwacja

Chorwacja

Żirje

Wyspa Żirje jest najbardziej na zachód wysuniętą wyspą Archipelagu Sibenickiego. Często odwiedzana przez żeglarzy płynących w stronę Parku Narodowego Kornati.... więcej »

zobacz więcej
Marina Mandalina - Šibenik z lotu ptaka

Chorwacja

Marina Mandalina Sibenik

Położenie Marina Mandalina położona jest między Zadarem a Trogirem, w jednym z najpiękniejszych zakątków chorwackiego wybrzeża. Wybudowana w naturalnej zatoce,... więcej »

zobacz więcej
Veli Losinj Chorwacja

Chorwacja

Veli Lošinj

Ta niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy należy do archipelagu otaczającego wyspy Cres i Lošinj. Na przekór nazwie (Veli oznacza... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.