Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Butterlfy Valley

Dolina Motyli położona między dwoma wysokimi masywami górskimi dostępna jest jedynie od strony morza. W sezonie przypływa tu wiele łodzi turystycznych z Ölüdeniz, ale pod wieczór robi się zazwyczaj spokojnie. Miejsce to, naszym zdaniem, ma lekko hipisowski charakter. Jest kilka niewielkich domków, bar na plaży i stoły piknikowe w cieniu. Od czasu do czasu można zobaczyć rozstawione w trawie namioty. Z głośników sączy się spokojna muzyczka, pod nogami plączą się kury. Totalny luz i lekki bajzel. Ale przyjemnie. Plaża jest piaszczysta i dosyć szeroka. Podobno  uważana za jedną z piękniejszych w Turcji – co wydaje się lekką przesadą. Wchodząc do morza trzeba uważać bo dno potrafi się tutaj raptownie urwać. Woda jest bardzo czysta. Nam udało się  spotkać w tym miejscu żółwie morskie.

W sezonie, z pobliskiego szczytu Babadag odbywają się loty na paralotniach, które czasami kończą się na plaży w Dolinie Motyli.

W każdym przewodniku jest napisane, że dolina zawdzięcza swoją nazwę licznie występującym tu gatunkom motyli. Motyli spotkaliśmy kilka, ich ilość nie zrobiła na nas wrażenia. Natomiast  wrażenie zrobiła wyprawa do wodospadu. Z plaży w głąb doliny prowadzi szlak. Początkowo biegnie wśród niewielkich pól uprawnych i łąk, a następnie wznosi się w górę i prowadzi po mokrych kamieniach wzdłuż potoku. Celem wędrówki są dwa wodospady. Przy pierwszym zawieszona jest lina, po której można wspiąć się w górę (droga dla zuchwałych) ale łatwiej ominąć olbrzymi głaz i  wdrapać się po jego lewej stronie. Drugi dużo większy wodospad, ukryty wśród paproci leży ok. 30 metrów wyżej (7- 10 min drogi). Droga, szczególnie w górnej części szlaku, wcale nie jest łatwa, bywa stromo i wąsko. Zdecydowanie warto zabrać dobre buty. Kamienie są bardzo śliskie. Duża ilość wody w potoku sprawia, że czasami nie da się przejść „suchą stopą” (pamiętajcie byliśmy tutaj  w kwietniu, w sierpniu może to wyglądać zupełnie inaczej). Większość turystów kończy swoją podróż przy pierwszym wodospadzie. Ale mimo to wędrówka jest bardzo interesująca i zdecydowanie ją polecamy. Miej tylko na uwadze, że formacje skalne, oraz droga do wodospadu jest ciekawsza niż finałowy wodospad.

Wstęp do kanionu płatny – 10 TRY. Wycieczka do wodospadu zajmuje ok.  1h w dwie strony. Po powrocie na plażę warto skusić się na lody.

 Turcja Butterfly Valley czyli Dolina Motyli

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Czarter jachtów Turcja Fethiye

Turcja

Fethiye

Fethiye to największa miejscowość turystyczna na Wybrzeżu Licyjskim. Miasto zostało wzniesione na gruzach antycznego Telmessos, którego dzieje sięgają VI w... więcej »

zobacz więcej
Turcja Kayakoy Miasto Duchów

Turcja

Kayaköy

Kayaköy (z greckiego Λειβησι /Levissi) zostało założone na początku XVIII w. w miejscu starożytnego Carmylessus (Karmilassos). Wieś rozwinęła się dopiero... więcej »

zobacz więcej
Turcja Gocek

Turcja

Göcek

CLUB MARINA mieści się ok. 10 min drogi od centrum miasta. Położona jest w zalesionej zatoce Bungus Bay . Przygotowana... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru