Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Butterlfy Valley

Dolina Motyli położona między dwoma wysokimi masywami górskimi dostępna jest jedynie od strony morza. W sezonie przypływa tu wiele łodzi turystycznych z Ölüdeniz, ale pod wieczór robi się zazwyczaj spokojnie. Miejsce to, naszym zdaniem, ma lekko hipisowski charakter. Jest kilka niewielkich domków, bar na plaży i stoły piknikowe w cieniu. Od czasu do czasu można zobaczyć rozstawione w trawie namioty. Z głośników sączy się spokojna muzyczka, pod nogami plączą się kury. Totalny luz i lekki bajzel. Ale przyjemnie. Plaża jest piaszczysta i dosyć szeroka. Podobno  uważana za jedną z piękniejszych w Turcji – co wydaje się lekką przesadą. Wchodząc do morza trzeba uważać bo dno potrafi się tutaj raptownie urwać. Woda jest bardzo czysta. Nam udało się  spotkać w tym miejscu żółwie morskie.

W sezonie, z pobliskiego szczytu Babadag odbywają się loty na paralotniach, które czasami kończą się na plaży w Dolinie Motyli.

W każdym przewodniku jest napisane, że dolina zawdzięcza swoją nazwę licznie występującym tu gatunkom motyli. Motyli spotkaliśmy kilka, ich ilość nie zrobiła na nas wrażenia. Natomiast  wrażenie zrobiła wyprawa do wodospadu. Z plaży w głąb doliny prowadzi szlak. Początkowo biegnie wśród niewielkich pól uprawnych i łąk, a następnie wznosi się w górę i prowadzi po mokrych kamieniach wzdłuż potoku. Celem wędrówki są dwa wodospady. Przy pierwszym zawieszona jest lina, po której można wspiąć się w górę (droga dla zuchwałych) ale łatwiej ominąć olbrzymi głaz i  wdrapać się po jego lewej stronie. Drugi dużo większy wodospad, ukryty wśród paproci leży ok. 30 metrów wyżej (7- 10 min drogi). Droga, szczególnie w górnej części szlaku, wcale nie jest łatwa, bywa stromo i wąsko. Zdecydowanie warto zabrać dobre buty. Kamienie są bardzo śliskie. Duża ilość wody w potoku sprawia, że czasami nie da się przejść „suchą stopą” (pamiętajcie byliśmy tutaj  w kwietniu, w sierpniu może to wyglądać zupełnie inaczej). Większość turystów kończy swoją podróż przy pierwszym wodospadzie. Ale mimo to wędrówka jest bardzo interesująca i zdecydowanie ją polecamy. Miej tylko na uwadze, że formacje skalne, oraz droga do wodospadu jest ciekawsza niż finałowy wodospad.

Wstęp do kanionu płatny – 10 TRY. Wycieczka do wodospadu zajmuje ok.  1h w dwie strony. Po powrocie na plażę warto skusić się na lody.

 Turcja Butterfly Valley czyli Dolina Motyli

Galeria

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Turcja Sarsala

Turcja

Sarsala Koyu

Zatoka Sarsala posiada publiczną plażę, do której prowadzi przez góry asfaltowa droga. Latem parkuje tu sporo samochodów i jest dosyć... więcej »

zobacz więcej
Turcja Butterfly Valley czyli Dolina Motyli

Turcja

Butterlfy Valley

Dolina Motyli położona między dwoma wysokimi masywami górskimi dostępna jest jedynie od strony morza. W sezonie przypływa tu wiele łodzi... więcej »

zobacz więcej
Turcja Cold Water Bay

Turcja

Cold Water Bay

Zatoka zawdzięcza swoją nazwę kilku źródłom wytryskującym do morza. Dzięki nim woda jest tutaj zdecydowanie chłodniejsza, ma piękny turkusowy kolor... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru