Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Wiatry w Chorwacji

Chorwacja uznawana jest za kraj, w którym wieją stosunkowo słabe wiatry (głównie za sprawą Mistrala). Należy pamiętać, że jest to jedynie ogólne stwierdzenie a od każdej reguły są wyjątki. W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, poddanym efektowi cieplarnianemu pogoda potrafi być bardzo kapryśna i nieprzewidywalna. Dlatego warto zwrócić uwagę na zjawiska zapowiadające zmianę pogody i nadejście wiatru:

MISTRAL (Maestrale) – wiatr dobrej pogody

Pojawia się najczęściej około 10 rano z kierunku połnocno-zachodniego i cichnie wraz z zachodem słońca. Jego siła wzrasta stopniowo ale nie przekracza 5-6 B. Towarzyszy mu zazwyczaj bezchmurne i błękitne niebo. Mistral dominuje na wybrzeżu Adriatyku od czerwca do połowy września. Anomalie w występowaniu Mistrala zazwyczaj są oznaką zmiany pogody i nadejścia jugo.

JUGO (Schirokko) – wiatr złej pogody

Jugo wieje z południowego lub południowo-wschodniego kierunku. Najczęstszą oznaką tego wiatru jest pojawienie się puszystych, średnich chmur kłębiastych, których ilość rośnie w miarę zwiększania się siły wiatru, robi się parno i spada ciśnienie. Kolejnym sygnałem jest deszcz lub burze. Latem jugo pojawia się bardzo rzadko. Trwa od dwóch do trzech dni i nie przekracza 7B. Towarzyszą mu wysokie 3-4 m. fale. Dużo groźniejsze dla żeglarzy jest jugo występujące od października do maja. Wiatr wtedy może osiągać siłę 9B i utrzymywać się nawet kilkanaście dni.

BORA – to czego żeglarze nie lubią najbardziej

Bora pojawia się nagle. Zazwyczaj nie towarzyszą mu żadne zmiany pogodowe. Niebo jest bezchmurne a ciśnienie wysokie. Uderza z północnego wschodu porywistymi szkwałami przynoszącymi ze sobą pył wodny. Na morzu pojawiają się krótkie i spienione fale. Bora pojawia się wtedy gdy występuje duża różnica ciśnień miedzy górami Dynarskimi (ciśnienie wysokie) a wybrzeżem Adriatyku (ciśnienie niskie). Chłodne powietrze spada z gór i nabierając coraz większej prędkości uderza w wybrzeże. Bora jest bardzo silnym wiatrem, którego siła może osiągnąć 12B. Na szczęście wieje bardzo rzadko latem. O ile w miesiącach letnich może pojawić się na kilka godzin do trzech dni o tyle zimą potrafi wiać nawet kilka tygodni.

Innymi zjawiskami pogodowymi, z którymi powinni liczyć się żeglarze w Chorwacji są burze (często), wichury (rzadko) i trąby wodne (bardzo sporadycznie). Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe warianty pogodowe nie należy wypływać w morze bez uzyskania aktualnej prognozy pogody, a nawet wtedy gdy planujemy zostać w marinie lub na kotwicowisku należy się w nią wyposażyć. Pogoda w każdej chwili może się zmienić i trzeba być na to przygotowanym.


Chcesz wiedzieć więcej na temat żeglowania w Chorwacji?


Chorwacja rejs z dziećmi

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru