Pogoda na Seszelach
Aby zrozumieć klimat jaki panuje na Seszelach, warto przypomnieć sobie wiedzę zdobytą w szkole.
Jakie wiatry kształtują pogodę na Seszelach
Pogodę na Seszelach kształtują dwa rodzaje wiatrów pasaty i monsuny. Pasaty to ciepłe, stabilne wiatry o umiarkowanej sile 3-4°B. Na Seszelach (jak i na całej półkuli południowej w strefie między zwrotnikiem koziorożca a równikiem) wieją z południowego wschodu (to lekkie „skręcenie” jest efektem siły Coriolisa). Pasaty są przewidywalne i niezawodne, dlatego tak uwielbiane przez żeglarzy. Najsilniej wieją w okresie od czerwca do września.
Drugi rodzaj wiatru charakterystyczny dla Seszeli to monsuny (wiatry sezonowe). Wieją one latem w kierunku lądu, przynosząc ze sobą deszcz i wilgotne powietrze. Natomiast zimą wieją od lądu do morza, zapewniając suchą pogodę. To właśnie one kształtują pogodę na Seszelach.
Pora sucha na Seszelach
Od maja do września na Seszelach panuje pora sucha. Wiatry wieją tu nieustannie z kierunku południowo-wschodniego z siłą 15-25 węzłów (choć zdarza się mocniej). Towarzyszy im bezchmurne niebo. Jest bardzo ciepło, ale nie upalnie. Temperatura utrzymuje się na poziomie 25-31°C. To idealna pora na żeglowanie dla bardziej doświadczonych załóg.
- maj – najbardziej słoneczna cześć roku, południowo-wschodnia bryza przynosi nieco chłodniejsze powietrze z południa
- czerwiec – słonecznie, stabilne wiatry, wyraźnie chłodniej niż np. w marcu
- lipiec – najsuchszy miesiąc w roku, w nocy temperatura potrafi spaść poniżej 25°C, bywa jednak bardzo wietrzenie, plaże południowo-wschodnie są trudno dostępne z dużą ilością glonów wyrzucanych na brzeg,
- sierpień i wrzesień – podobnie jak lipiec, z tą różnicą, że sierpień bywa bardziej deszczowy, we wrześniu wiatr zaczyna słabnąć
Pora deszczowa na Seszelach
Od listopada do marca wieją wiatry północno-zachodnie z siłą 8-12 węzłów. Wraz ze zmianą kierunku wiatru pojawiają się deszczowe chmury. Najsilniejsze opady występują w grudniu i styczniu, często w postaci tropikalnych burz. Wilgotność powietrza wzrasta. W tym okresie nadal można zaznać słońca, ale trzeba się również liczyć z ulewnymi deszczami. Przejrzystość wody morskiej nie jest najwyższa w związku z okresem wzmożonej aktywności flory morskiej. Natomiast fauna wysp przeżywa rozkwit, wszystko nabiera zachwycających, żywych kolorów.
- listopad – zbliżamy się do lata na półkuli południowej, dlatego zaczyna robić się cieplej, dużo słońca, warunki do żeglowania bardzo przyjemne, wiatry słabe
- grudzień – wchodzimy w sezon deszczowy, choć nadal można doświadczyć wielu suchych dni i sporo rozpogodzeń w ciągu dnia, wieją lekkie wiatry, wzrasta wilgotność powietrza;
- styczeń – szczyt pory deszczowej, mogą pojawić się burze, wiatr nie jest zbyt mocny, a momentami zupełnie nie wieje, zdarza się również, że okazjonalnie wzrasta na skutek cyklonów pojawiających się na południu Oceanu Indyjskiego (okolice Madagaskaru)
- luty – opady zaczynają słabnąć, wzrasta liczba suchych dni, warunki wiatrowe dobre, temperatura wyraźnie wzrasta
- marzec – robi się gorąco, deszcze pojawiają się sporadycznie, warunki wiatrowe dobre
Okresy przejściowe na Seszelach
W okresach przejściowych, kwiecień/pierwsza połowa maja oraz październik/listopad, pogoda jest bardziej zmienna i nieco mniej przewidywalna. To nadal jest bardzo dobry czas na żeglowanie, ale musisz się liczyć z mniej stabilnymi wiatrami i okresowymi opadami deszczu. W tym czasie przejrzystość wody jest znakomita. To idealny okres na nurkowanie i pływanie. Wiatry nie są natomiast zbyt silne, dlatego okres ten jest często wybierany przez żeglarzy ceniących sobie spokojne, rodzinne żeglowanie.
- kwiecień – miesiąc, w którym następuje odwrócenie kierunku monsunu, wiatry są lekkie i dość zmienne, dobra pogoda na wędkowanie, sporadyczne deszcze, bardzo wysokie temperatury (czasami sięgające 32°C),
- październik – zdecydowanie słabnie siła wiatrów, choć nadal utrzymuje się kierunek południowo-wschodni, utrzymuje się przyjemna temperatura, niska wilgotność, sporadyczne deszcze
Warunki wiatrowe mogą nieznacznie różnić się pomiędzy wyspami Mahe i Praslin.
Temperatury na Seszelach
Średnia temperatura powietrza waha się na Seszelach między 25°C a 31°C. Najcieplejsze miesiące w roku na Seszelach to marzec i kwiecień, natomiast najchłodniejsze to lipiec, sierpień oraz wrzesień.
Warto pamiętać, że duży wpływ na odbiór temperatury powietrza ma jego wilgotność. Wysoka wilgotność na Seszelach, utrzymująca się na poziomie 80% w miesiącach od grudnia do marca sprawia, że temperatura odczuwalna wydaje się dużo wyższa.
Temperatura wody nie spada poniżej 26°C, co czyni ją niezwykle komfortową do kąpieli, nurkowania i snorkelingu przez cały rok. W marcu, kwietniu i maju temperatura wody na Seszelach jest najwyższa – wzrasta nawet do 29°C.
Sezon czarterowy na Seszelach
Ponieważ cyklony nie docierają na Seszele, sezon czarterowy trwa tutaj cały rok.
Najbardziej popularny i najdroższy okres do czarteru jachtu na Seszelach to Boże Narodzenie i Nowy Rok. Jachtów jest tu ograniczona ilość, a chętnych do celebrowania Świąt czy Sylwestra całkiem sporo. Choć trzeba zaznaczyć, że pogoda wtedy wcale nie jest najlepsza.
W pozostałych miesiącach ceny czarterów na Seszelach są do siebie zbliżone. Trochę drożej wypada jesień: od października do grudnia. Wydaje się wtedy, że warunki do uprawiania żeglarstwa są idealne. Słabnie również konkurencja destynacji na Morzu Śródziemnym.
Kiedy czarterować jacht na Seszelach
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W dużej mierze zależy to od Twoich oczekiwań względem przejrzystości morza, siły wiatru i opadów.
Powszechnie uważa się, że najlepszym okresem na żeglowanie na Seszelach jest pora sucha, która zazwyczaj trwa od maja do września. W tym czasie pogoda jest bardziej chłodna i sucha – z nielicznymi opadami i małą wilgotnością. Musisz jednak liczyć się z możliwością wystąpienia silniejszych wiatrów.
Jeśli wolisz spokojniejsze warunki wiatrowe, a sporadyczne opady nie stanowią przeszkody, rozważ wizytę w okresie przejściowym lub na początku pory deszczowej.
Gdzie sprawdzać pogodę dla Seszeli
Prognozę pogody dla Seszeli możesz sprawdzić np. na Windy.
Prognozę dla żeglarzy publikuje również Seszelski Instytut Meteorologiczny. Na ich stronie można sprawdzić prognozę wsteczną z roku 2024/2025, co może być pomocne przy wyborze terminu wakacji.
