Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Sycylia

W cieniu największego wulkanu Europy – Etny rozciąga się magiczna wyspa Sycylia. Greckie świątynie, rzymskie ruiny, ślady kultury arabskiej i bizantyjskiej – na wszystko to możesz się natknąć, zwiedzając Sycylię. Do tego wspaniała kuchnia i turkusowe morze – czy może być lepsza recepta na udane wakacje?

 Sycylia zachodnie wybrzeże

Sycylia – najważniejsze informacje

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Leży na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego jest oddzielona wąską Cieśniną Mesyńską. Wraz z Wyspami Liparyjskimi, Egadami, Wyspami Pelagijskimi i Pantellerią tworzy region autonomiczny we Włoszech. Wyspa jest podzielona na 9 prowincji, tj: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest wulkan Etna – 3323 m n.p.m. Wyspa odznacza się rozbudowaną siecią rzeczną. Największymi rzekami są Salso, Simeto i Platani. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski.

Sycylia jest kojarzona głównie z narodzinami włoskiej mafii. Jednak Sycylia to przede wszystkim dzika przyroda, gaje oliwne i plantacje cytrusów oraz przepyszna kuchnia i życzliwi wyspiarze. Owocem bogatej w historię Sycylii (znajdowała się pod panowaniem m.in. Greków, Arabów, Francuzów i Hiszpanów) jest także urozmaicona architektura. Greckie świątynie, rzymskie ruiny czy zamki to tylko część zabytków jakie warto zwiedzić. Oprócz budowli na wyspie odnajdujemy ślady nadal żywych tradycji i miejscowych zwyczajów. To właśnie w tej różnorodności tkwi urok Sycylii.

Tym, czym niezmiennie od wielu lat wyspa przyciąga turystów jest Etna – największy czynny wulkan w Europie. Jego obwód u podnóża liczy 145 km, a wysokość wynosi ok. 3323 m n.p.m. Z krateru ciągle wydobywa się para i gaz. Oprócz głównego krateru wulkan ma ponad 270 kraterów bocznych. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się na wschodnim stoku rozpadlina Valle del Bove, która jest głęboka na 1000 metrów. Dolne stoki Etny są zaludnione. Znajdują się tam też liczne plantacje, sady i winnice. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w czerwcu 2004 roku.

Sycylia to wyspa, na której znajdziemy wiele pięknych i czystych plaż (czystość jest bardzo restrykcyjnie pilnowana). Wyspa jest także prawdziwym rajem dla miłośników nurkowania, jak również dla tych, którzy chcą się go nauczyć. Przy plażach znajduje się wiele szkółek nurkowania oraz żeglarstwa i windsurfingu. Niezbędny sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Sycylia to także raj dla podniebienia a Sycylijczycy uchodzą za mistrzów sztuki kulinarnej. Słodkie, soczyste owoce i warzywa to zasługa ciepłego klimatu. Jednak podstawą włoskiej kuchni jest makaron (pasta). Może być podawany z pomidorami, bakłażanami, oczywiście ze świeżymi ziołami takimi jak mięta, tymianek i bazylia. Trzeba tylko przestrzegać jednej zasady – makaron nie może być rozgotowany, powinien być al dente. Obok makaronu na Sycylii możemy zasmakować w owocach morza, które są przyrządzane na wiele sposobów. Obowiązkowo do każdego obiadu serwowane jest miejscowe wino.

Castellammare del golfo

Największe miasta Sycylii

Mesyna. Miasto znajduje się nad Cieśniną Mesyńską i jest trzecim co do wielkości na wyspie. Będąc w Mesynie warto zobaczyć romańską katedrę z wieżą, posiadającą największy na świecie mechanizm zegarowy oraz Museo Regionale, w którym znajdują się obrazy Antonello z Messyny i Caravaggia. Ciekawym zabytkiem są… słupy wysokiego napięcia. Służyły one dla linii przesyłowej rozciągniętej nad Cieśniną, jednak gdy linia została zlikwidowana, słupy pozostawiono i dziś stanowią już zabytek. Warto wspomnieć, że miasto zostało niemal całkowicie zniszczone w 1908 roku przez trzęsienie Ziemi i tsunami.

Katania leży u stóp Etny. Miasto powstało ponad 2700 lat temu i po dziś dzień można tu podziwiać ślady dawnych kultur. Katania słynie z długich plaż (piaszczystych i żwirowych), otulonych wysokimi klifami. W mieście (zwłaszcza w dzielnicy Piazza Duomo) znajduje się wiele zabytków godnych zobaczenia, jak np. monumentalna katedra i oryginalna fontanna w kształcie słonia). Nade wszystko nie można jednak zapomnieć wrażenia, jakie wywiera na turystach niezwykła gościnność i serdeczność mieszkańców.

Syrakuzy. Miasto znajduje się w wschodniej części Sycylii, a jego historia sięga VIII wieku p.n.e. Jest to jedno z najważniejszych miast na wyspie. Zarówno amatorzy leniwego zwiedzania, jak i aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie. W Syrakuzach jest wiele boisk do siatkówki plażowej, pola golfowe i inne atrakcje. W ojczyźnie Archimedesa, będącej najważniejszym stanowiskiem archeologicznym w Europie, jest wiele miejsc wartych zobaczenia, np. amfiteatr grecki z V wieku p.n.e. czy ruiny świątyni Apolla. Syrakuzy to także przepiękne ogrody, parki i wyjątkowe fontanny, z których najsłynniejszą jest Ciane i fontanna Artusa. Coraz częściej o Syrakuzach mówi się z powodu cudu, który miał miejsce 9 sierpnia 1953. Wtedy to gipsowa kopia płaskorzeźby Matki Bożej zaczęła płakać ludzkimi łzami. 6 listopada 1994 r. papież Jan Paweł II poświęcił ołtarz sanktuarium, w którym dziś znajduje się wizerunek Matki Boskiej.

Palermo jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii. Miasto przyciąga swoją historią, kulturą, muzyką, zabytkami – romańskimi, gotyckimi i barokowymi kościołami oraz przepyszną kuchnią regionalną (cuccina napoletana). Najważniejszymi zabytkami Palermo są pozostałości murów rzymskich oraz pałac królewski (Palazzo Reale) ze słynną XII-wieczną kaplicą (Capella Palatina). Kuchnia zachwyca przysmakami, których nie znajdziemy w innych restauracjach. Warto skosztować sarde a beccafico – sardynek z rodzynkami, orzeszkami pinii i tartą bułką oraz oryginalnych kanapek (panini) czy placków z mąki z ciecierzycy.

Cafalu

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Wyspa Lavezzi

Włochy

Lavezzi

Położona w Cieśninie Świętego Bonifacego, należąca do Francji wyspa Lavezzi jest dzika i bezludna. Zachwyca krystalicznie czystą wodą i białymi... więcej »

zobacz więcej

Włochy

Wyspa La Maddalena

To największa i najludniej zamieszkała wyspa archipelagu La Maddalena. Stałą łączność z Sardynią zapewniają jej regularne połączenia z miejscowością Palau.... więcej »

zobacz więcej
Wyspy Liparyjskie

Włochy

Wyspy Liparyjskie

Wulkaniczne wyspy na Morzu Śródziemnym z włoskim klimatem. WYSPY LIPARYJSKIE Znane również pod nazwą Wyspy Eolskie to grupa siedemnastu wysp... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru