Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Żeglowanie w Chorwacji – wyjątkowy sezon 2020

Aktualizacja: 29.06.2020

Wakacje coraz bliżej. Czy zamierzasz spędzić je tradycyjnie na jachcie w Chorwacji? A może masz obawy i w tym roku planujesz pozostać w Polsce? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje twoje wątpliwości. Wakacje na jachcie w Chorwacji to nie tylko atrakcyjny, ale również nadal bardzo bezpieczny wypoczynek.

Ale na początek najważniejsza informacja – Polska 13 czerwca otwiera wewnętrzne granice granice Unii Europejskiej i tym samym znosi obowiązek kwarantanny po powrocie z wakacji. Warto również przypomnieć, że 28 maja Chorwacja otworzyła swoje granice dla 10 krajów Unii, w tym również dla Polski, a od 23 maja rozpoczęły się pierwsze czartery. Zaczynają się również pojawiać atrakcyjne oferty specjalne – jachty za pół ceny, dodatkowe usługi „w gratisie”, elastyczne warunki płatności, zniżki na cumowanie w marinach – wszystko po to, aby uratować sezon żeglarski na Adriatyku.

Chorwacja długi sezon

Chorwacja – kraj, który wygrał z epidemią

Koronawirus w Chorwacji pojawił się 25 lutego, w tym samym czasie co w austriackim Tyrolu. Pierwszym zarażonym był młody mężczyzna z Zagrzebia, który powrócił do kraju z Mediolanu. Miesiąc później poinformowano o pierwszej ofierze śmiertelnej, a rząd wprowadził natychmiast ograniczenia mające spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa m.in.: zamknięto granice, szkoły, restauracje, sklepy (za wyjątkiem spożywczych), zawieszono zgromadzenia religijne, wstrzymano komunikację, a w dalszej kolejności nakazano izolację w domach. W efekcie tych wszystkich działań, już po miesiącu zauważono spadek zachorowań, a na przełomie kwietnia i maja rozpoczęto proces „odmrażania” gospodarki.

Epidemię w Chorwacji udało się szybko opanować z kilku powodów:

 • Rząd szybko zareagował na pojawiające się przypadki zarażenia koronowirusem m.in. zamykając granicę państwa, izolując w domach ludzi, wstrzymując ruch między regionami.
 • Chorwacja to w dużym stopniu kraj wyspiarski. Izolacja mieszkańców na wyspach ograniczyła rozprzestrzeniania się wirusa, a z drugiej strony pozwoliła na skuteczne odseparowanie ognisk zakażenia, gdy takie się pojawiły.
 • Ten bałkański kraj charakteryzuje się niewielką ilością mieszkańców i małą gęstością zaludnienia, co znacznie ułatwia walkę z pandemią. W Chorwacji mieszka trochę ponad 4 mln ludzi (to znacznie mniej niż np. w województwie mazowieckim), a wskaźnik gęstości zaludnienia utrzymuje się na poziomie 74 osoby na km2. Dla porównania w Polsce mamy blisko 38 mln obywateli i 124 osoby na km2.

Chorwacja należy do grupy krajów, które najlepiej poradziły sobie z epidemią. Do tej pory odnotowano w Chorwacji 2237 przypadków zakażeń, z czego 97 osób zmarło (stan na 22.05.2020). W ostatnim okresie liczba zarażonych utrzymuje się na stałym, niskim poziomie 2-6 osób dziennie.

Szybki powrót do normalności

Rozmrażanie gospodarki Chorwacji rozpoczęło się 27 kwietnia i zostało podzielone na 3 etapy. Ostatni etap wprowadzono w życie 11 maja, a wraz z nim otwarto przedszkola, szkoły w klasach 1-4, usługi, centra handlowe, loty krajowe, parki narodowe i przyrodnicze, punkty gastronomiczne.

Wznowiony został transport promowy na wszystkie chorwackie wyspy. Kursują również autobusy pomiędzy miastami i regionami.

Od 28 maja dopuszcza się organizację spotkań z udziałem 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych oraz 300 osób na zewnątrz.

Chorwacja już w kwietniu rozpoczęła rozmowy dwustronne w sprawie wznowienia ruchu turystycznego, a na arenie międzynarodowej stała się orędownikiem szybkiego otwarcia granic.

Chorwacja Komiża Vis

Jak dojechać do Chorwacji

Drogą lądową

Dzisiaj samochód wydaje się najbezpieczniejszym sposobem dotarcia do celu, również w odniesieniu do portu zaokrętowania nad Adriatykiem.

Po długim okresie oczekiwania polski rząd ogłosił 13 czerwca otwarcia granic i zniesienia obowiązkowej kwarantanny dla obywateli Polskich, wracających do kraju.

W tej chwili do Chorwacji możemy dojechać bez przeszkód, gdyż większość krajów Unii Europejskiej otworzyła dla nas swoje granice. Warto wspomnieć, że Czesi od 29 czerwca znieśli wszystkie swoje ograniczenia dla mieszkańców województwa śląskiego. To oznacza, że każdy obywatel RP może wjechać na terytorium Czech zarówno w celach turystycznych, jak i tranzytowych.

Najpopularniejsze trasy z Polski do Chorwacji drogą lądową:
Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja,
Polska – Czechy – Austria – Słowenia (tranzyt 12-h) – Chorwacja

Więcej informacji na ten temat w artykule: Jak dojechać do Chorwacji po otwarciu granic.

Elektroniczny wniosek

Warto w tym miejscu wspomnieć, że działa już strona internetowa https://entercroatia.mup.hr/, na której warto wypełnić wniosek (w języku polskim) i podać swoje dane kontaktowe. Osoby, które wypełnią wniosek szybciej przekroczą granicę (dokument tożsamości okazywany na granicy będzie „łączył się” od razu z wnioskiem, minimalizując formalności).

Dodatkowo, na adres mailowy podany we wniosku, będą automatycznie przesyłane informacje o środkach epidemiologicznych obowiązujących w Chorwacji. Więcej informacji na temat jak wypełnić wniosek znajdziesz w artykule: Jedziesz do Chorwacji? Wypełnij formularz.

Transportem lotniczym

Od 17 czerwca wznowiony został międzynarodowy ruch lotniczy na terytorium Polski. Dotyczy wszystkich tras pomiędzy Polską a państwami Unii Europejskiej za wyjątkiem Wlk. Brytanii, Portugalii i Szwecji – w tych państwach ostatnio ciągle notowana jest duża liczba zakażeń. Dodatkowo są możliwe loty na Islandię oraz do Norwegii i Szwajcarii.

Od 1 lipca zniesiono również obowiązek pozostawienia połowy miejsc pustych na pokładach samolotów.

Narodowy przewoźnik – Polskie Linie lotnicze LOT zapowiedział wznowienie lotów międzynarodowych na początku lipca:

➡️ Warszawa – Zadar (sobota) / Split / Dubrownik (sobota)
➡️ Rzeszów – Zadar (sobota)
➡️ Kraków – Dubrownik (sobota)
➡️ Bydgoszcz – Zadar (sobota)
➡️ Gdańsk – Dubrownik / Split / Zadar
➡️ Katowice (Pyrzowice) – Split
➡️ Kraków – Zadar / Dubrownik
➡️ Lublin – Split
➡️ Poznań – Split / Dubrownik
➡️ Szczecin – Zadar
➡️ Wrocław – Dubrownik (soboty)

Dodatkowo: LOT wprowadza nową taryfę FLEX PLUS: rezygnacja z podróży w ciągu 24h od zakupu biletu, zmiana danych pasażera i bezpłatny wybór nowego terminu lotu pod warunkiem dostępności miejsc, jak również zwrot biletu na preferencyjnych warunkach.

Wizz Air planuje realizować swoje połączenia od połowy czerwca, z Katowic i Warszawy (Chopin) do Splitu. Ryanair zapowiada wznowienie lotów do Zadaru z Poznania od 5 lipca.

Niektórych mogą zainteresować loty do Chorwacji z Niemiec. W tej chwili realizowane są połączenia lotnicze na trasie z Frankfurtu do Zagrzebia liniami Croatia Airline, a następnie połączeniem wewnętrznym do Splitu lub Dubrownika (od 8 czerwca również do Zadaru).

Linie lotnicze Eurowings zapowiedziały uruchomienie 20 czerwca lotów z Koloni do Zadaru – na początek raz w tygodniu – w soboty. Loty z Niemiec do Chorwacji planuje również linia lotnicza Condor.

Park Narodowy Kornati

Wakacje 2020 – czym różnią się od poprzednich

Pamiętasz taką zabawę – znajdź 10 różnic, którymi różnią się te dwa obrazki? Tak będzie i w tym roku. Wakacje w Chorwacji będą się różnic, od tych ubiegłorocznych, jedynie w szczegółach. W kwestiach zasadniczych nic nie ulega zmianie – nadal możemy żeglować, cumować z portach lub zatokach, cieszyć się słońcem i korzystać bez ograniczeń z ciepłego i czystego morza.

Co zatem się zmieni:

 • Zapomnij o imprezowaniu w barach do białego rana – obiekty gastronomiczne mogą być otwarte w godzinach 6:00-23:00.
 • W restauracjach obowiązuje dystans 1,5 metra pomiędzy stolikami. To oznacza, w niektórych obiektach, mniejszą niż dotychczas ilość miejsc. Dlatego warto robić wcześniejszą rezerwację, szczególnie w popularnych konobach.
 • Ze stołów znikają: sól / pieprz / olej / ocet / inne przyprawy/ karty menu / gazety. Nakrycia stołów są rozkładane przy gościach, a obrusy zmieniane po każdej konsumpcji.
 • Jeśli korzystasz z transportu publicznego lub robisz zakupy masz obowiązek zakładać maseczkę zakrywającą usta i nos. W tym miejscu przypominamy, że zakupy na jacht możesz również zamówić online, jeśli chcesz uniknąć większych skupisk ludzkich.
 • W niektórych marinach (np. ACI), opłatę za postój jachtu musisz uregulować online. Nie są również pobierane dokumenty jachtu podczas cumowania. Na recepcji mariny może przebywać ograniczona liczba osób w tym samym momencie. W łazienkach umieszczono żele antybakteryjne oraz wprowadzono dodatkowe sprzątania.
Marina ACI w Trogirze przed burzą

Nowe procedury bezpieczeństwa w firmach czarterowych

Wakacje na jachcie zostały uznane przez chorwacki instytut zdrowia publicznego jako jedne z najbezpieczniejszych. Wypoczynek z dala od skupisk ludzkich, w dużej izolacji, na łonie natury, a jednocześnie wciąż z możliwością decydowania gdzie zacumujemy i w którym kierunku popłyniemy.

Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, firmy czarterowe, zgodnie z wytycznymi chorwackiego sanepidu, wprowadziły kilka nowych zasad:

Jachty są nie tylko sprzątane, ale również dezynfekowane

Jak to wygląda w praktyce? Na jacht wchodzi ekipa sprzątająca i sprząta jacht po czarterze, zabiera również do prania brudną pościel i ręczniki. Po niej wchodzi druga ekipa, której zadaniem jest m.in. założenie czystej pościeli – chodzi o to, aby uniknąć sytuacji gdy jedna i ta sama osoba zdejmuje brudną i zakłada czystą pościel. Na koniec jacht jest dezynfekowany, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz ,w miejscach najbardziej newralgicznych, preparatami zawierającymi 70% alkoholu.

W niektórych firmach czarterowych pościel może nie być przewleczona, otrzymasz ją wtedy w szczelnym, plastikowym worku – prosto z pralni. Stosuje się podwójne powłoczki na poduszki. Pościel po każdym czarterze prana jest w temperaturze 90 stopni.

Również wszystkie naczynia, szklanki, kubki, sztućce po umyciu są dodatkowo odkażane z użyciem odpowiednich środków.

Armatorzy zrezygnowali z wyposażania jachtów w zestawy do nurkowania ABC (płetwy, rurki, maski).

Serwis sprzątający pracuje w maseczkach i rękawiczkach, podobnie jak serwis techniczny, który pomaga w przejęciu jachtu.

Nowe zasady w procedurze przejęcia jachtu

Każda z firm czarterowych wprowadza własne procedury, których celem jest zapewnienie bezpiecznego dystansu i wyeliminowanie ewentualnego zagrożenia. W tym celu:

 • montowane są szyby na recepcji oraz dozowniki z płynem antybakteryjnym/odkażającym,
 • do biura wchodzą pojedyncze osoby (najlepiej tylko skipper). W tym czasie załoga oczekuje na zewnątrz, zachowując bezpieczny dystans z innymi załogami,
 • formalności ograniczone są do minimum, płatności z wyeliminowaniem gotówki,
 • zaleca się używania maseczek w kontakcie z armatorem i podczas przejęcia jachtu.
Marina Kornati Marina Sangulin Biograd na Moru Chorwacja

Oferty specjalne i elastyczne warunki rezerwacji

Aby zachęcić żeglarzy do czarteru, armatorzy proponują wysokie rabaty dochodzące prawie do 50%! W naszej wyszukiwarce czarterów znajdziesz wszystkie aktualne oferty. Zwróć również uwagę na elastyczne warunki czarteru, jakie oferują niektóre firmy czarterowe np.:

 • atrakcyjne warunki płatności np. tylko 10% wartości czarteru podczas dokonywania rezerwacji, 40% na miesiąc po dokonaniu rezerwacji i 50% na miesiąc przed czarterem,
 • możliwość rozpoczęcia czarteru w dowolny dzień tygodnia (do końca sierpnia),
 • krótkie, 4 -dniowe czartery jachtów.

Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły.

W przypadku gdy niemożliwe jest zrealizowanie czarteru z powodu pandemii, wpłacona kwota jest zazwyczaj przesuwana na inny termin w sezonie 2020 lub 2021.

Chorwacja Soline

Podsumowanie

Trudno się nie zgodzić, że wakacje na jachcie w Chorwacji to wyjątkowa i niezapomniana przygoda. Jak żadna inna pozwala na korzystanie z uroków lata w towarzystwie najbliższych: rodziny i znajomych. Szczególnie teraz, po kilku miesiącach izolacji jest to niezwykle atrakcyjna perspektywa.

Chorwacja, patrząc na mapę Europy, jest jednym z krajów, które najlepiej poradziły sobie z epidemią. Dzisiaj to kraj – można powiedzieć – wolny od wirusa. Stosunkowo niewielka odległość sprawia, że możemy do niego dotrzeć korzystając z własnego środka transportu, eliminując ryzyko jakie niesie ze sobą przebywanie w dużych skupiskach ludzkich.

Co więcej: atrakcyjne rabaty, elastyczne warunki płatności, dodatkowe usługi w cenie – zachęcają do przejrzenia ofert czarteru i wybrania idealnego jachtu na wakacje.

Chorwaci otworzyli sezon czarterowy. Pierwsze załogi żeglują już po Adriatyku. Dla żeglarzy otwarte są granice Chorwacji i Słowenii. Czekamy tylko na zniesienie przez nasz kraj kwarantanny oraz umożliwienie tranzytu przez Czechy lub Słowację. Liczymy, że nastąpi to w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

Na koniec warto zauważyć, że tak jak w innych rejonach świata, tak i w Chorwacji, obserwuje się ożywienie życia morskiego, spowodowane brakiem ingerencji człowieka w ciągu ostatnich miesięcy. Może okazać się, że Ci, którzy zdecydują się na czarter jachtu, będą mieli okazję doświadczyć wyjątkowych wakacji: bez tłumów turystów, w bliskim kontakcie z naturą.

Do zobaczenia w Chorwacji!

Trogir port miejski

 

 

 

Posty w kategorii

Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej
Marina ACI Piśkiera widok z lotu ptaka

Promocje w marinach ACI Piskera i Źut w sezonie 2019

Park Narodowy Kornati – wyjątkowy archipelag bezludnych chorwackich wysp położony niedaleko Zadaru to miejsce... więcej »

zobacz więcej
bunkry chorwacja okładka artykuł

Gdzie znajdziemy bunkry w Chorwacji

Bunkry wykorzystywane przez łodzie podwodne i torpedowe to nie lada atrakcja podczas żeglowania w... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.