Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Żeglowanie a pandemia

Stan na 26.04.2020 (aktualizacja 03.05.2020)

Przygotowaliśmy podsumowanie aktualnej sytuacji jaka panuje w Polsce, Chorwacji i Grecji w kontekście uprawiania turystyki żeglarskiej. Mamy nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć rzeczywistość w jakiej się znaleźliśmy oraz pokaże proces wychodzenia z obostrzeń przez każdy z krajów.

Zwracamy uwagę że jest to stan na 26.04.2020. Codziennie docierają do nas nowe wiadomości i aktualizacje obowiązujących przepisów. Postaramy się, w miarę możliwości, informować Was na bieżąco.

Polska

Obowiązujący stan prawny

Na początek przyjrzyjmy się najważniejszym przepisom jakie obowiązują w naszym kraju, i które mają decydujący wpływ na uprawianie żeglarstwa:

Do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców:

 • działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z),
 • działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0)

Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi.

Dozwolone jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

Dodatkowo od 4 maja 2020 w ramach drugiego etapu znoszenia ograniczeń możliwa jest działalność sportowa i rekreacyjna w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego prowadzona przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji, przy czym z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie.

Podstawa prawna – rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2.05.2020.

Co to oznacza w praktyce

Znamy przepisy, teraz zobaczmy jakie mają przełożenie na naszą rzeczywistość.

Zakaz prowadzenia działalności sportowej i rekreacyjnej sprawia, że większość firm organizujących rejsy i szkolenia żeglarskie, nie może, do odwołania, prowadzić swojej działalności. Podobnie sytuacja ma się w przypadku firm szkoleniowych, które z kolei ogranicza zakaz spotkań i gromadzeń. Dlatego nasze szkolenia manewrowe oraz szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego są sukcesywnie przekładane na późniejsze terminy. Mamy nadzieję, że w którymś momencie będziemy mogli wrócić na wodę. Póki co cierpliwie czekamy.

Nowe przepisy, obowiązujące od 4 maja, z jednej strony zabraniają działalności marin i przystani jachtowych, z drugiej dopuszczają możliwość wodowania jachtów (korzystania ze skipu). Pozwalają również na wypożyczenie kajaka, rowerka wodnego, skutera wodnego, motorówki i łódki. Tutaj pojawia się jednak istotne ograniczenie w postaci maksymalnej liczby dwóch osób „na pokładzie”, chyba że są to osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

W przypadku kajaka nie stanowi to problemu, w przypadku łódki – istotnie wpływa na jej użytkowanie. Jeśli zatem chcesz wypożyczyć jacht z kolegą/koleżanką lub w drugim przypadku ze swoją rodziną nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli myślisz o rejsie z grupą przyjaciół – musisz jeszcze trochę poczekać.

I co dalej?

Kolejny etap luzowania restrykcji przy jednoczesnym spadku zachorowań planowany jest w połowie maja. Mamy nadzieję, że wprowadzi on możliwość organizacji spotkań (nawet przy ograniczonej liczbie osób) , dzięki którym będziemy mogli rozpocząć szkolenia żeglarskie na Bałtyku.

Polski Związek Żeglarski wystosował do Ministerstwa Sportu rekomendację, zgodnie z którą, w nowych warunkach, egzaminy na patenty żeglarskie oraz szkolenia powinny odbywać się w minimalnym składzie załogi: 3 osoby + instruktor/egzaminator. Zobaczymy, czy ta opinia zostanie wzięta pod uwagę, przy kolejnym luzowaniu restrykcji.

marina Gdynia Bavaria Punt
Nasza Bavaria 38 s/y PUNT osamotniona w porcie w Gdyni – kwiecień 2020

Chorwacja

Chorwacja i Grecja to dwa kraje, które interesują nas szczególnie ze względu na zbliżające się terminy czarterów. Przyjrzyjmy się, jak wygląda u nich walka z koronawirusem i jakie są propozycje rządu odnośnie gospodarki i turystyki.

Sytuacja epidemiologiczna w Chorwacji

Chorwacja bardzo dobrze radzi sobie z pandemią. Ich krzywa zachorowań znacząco spada. W ciągu ostatniej doby liczba zakażonych wzrosła jedynie o 7 osób.

liczba zachorowań ogółem: 2016 osób
wyleczeni: 1034
korzystający z respiratorów: 21
zmarli: 54
do tej pory przeprowadzono łącznie 31 tys. testów
stan na 25.04.2020 godzina 14:00, źródło – koronavirus.hr

Trzy etapy przywracanie gospodarki w Chorwacji

Premier Chorwacji, biorąc pod uwagę dobrą sytuację epidemiologiczną kraju, ogłosił 23 kwietnia, że działalność gospodarcza w Chorwacji zostanie wznowiona w trzech etapach:

Etap I od 27 kwietnia

 • wznowienie działalności handlowej, za wyjątkiem centrów handlowych
 • kontynuowanie działalności usługowej, tam gdzie nie ma bliskiego kontaktu z klientem
 • uruchomienie transportu (również między wyspami)
 • wznowienie działalności bibliotek, muzeów, galerii i księgarni

Etap II od 4 maja

 • pełne funkcjonowanie publicznego i prywatnego systemu opieki zdrowotnej
 • uruchomienie działalności usługowej, również tam, gdzie jest ścisły kontakt z klientem

Etap III od 11 maja

 • możliwość zgromadzeń do 10 osób z zachowaniem bezpiecznej odległości
 • otwarcie centrów handlowych, przedszkoli, szkół w klasach 1-4
 • uruchomienie usług lotniczych krajowych i międzyregionalnych
 • otwarcie parków narodowych i przyrodniczych
 • otwarcie punktów gastronomicznych posiadających tarasy i możliwość konsumpcji na otwartym powietrzu

W Chorwacji maseczki obowiązują w sklepach i w transporcie publicznym.

Wprowadzono ograniczony handel w niedziele.

Źródło – wystąpienie Premiera Chorwacji Andrej Plenkovic

Działalność firm czarterowych

Zgodnie z deklaracją, firmy czarterowe, podobnie jak hotele, będą mogły wznowić swoją działalność 11 maja. Na początku tylko dla turystów z Chorwacji, ale wszyscy liczą na otwarcie granic oraz napływ turystów z takich krajów jak Austria, Niemcy czy Czechy.

Turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. W Chorwacji stanowi około 20% PKB. Na konferencji prasowej, która miała miejsce 17 kwietnia, premier zapewniał, że będzie dążył do otwarcia granic, wprowadzenia prostej procedury ich przekraczania, a jeśli chodzi o zakwaterowanie – otwieranie w pierwszej kolejności domków z własnym węzłem sanitarnym oraz wznowienie czarterów jachtów, które uznano za ten typ noclegów, który może zapewnić odpowiednie warunki epidemiologiczne.

Źródło – artykuł w Jutarniji 17.04.2020.

Marina Mandalina - Šibenik z lotu ptaka
Marina w Sibeniku

Grecja

Sytuacja epidemiologiczna w Grecji

W Grecji sytuacja również wygląda dobrze. Ich krzywa zachorowań nie wypłaszcza się tak jak w Chorwacji, ale przyrost zachorowań nie jest gwałtowny. W ciągu ostatniej doby liczba zakażonych wzrosła o 16 osób. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obozach dla uchodźców.

Grecja była jednym z krajów, który najszybciej wprowadził ograniczenia związane z pojawieniem się pandemii. Zrobili to już po czterech dniach od pojawienia się pierwszego przypadku koronawirusa. Wygląda na to, że ta polityka rządu przyniosła dobre rezultaty.

liczba zachorowań ogółem: 2506 osób
wyleczeni: 577
zmarli: 130
do tej pory przeprowadzono w Grecji łącznie 63 tys. testów
stan na 25.04.2020 godzina 11:00, źródło – worldometers.info

Obecna sytuacja w Grecji

W połowie marca zamknięto w Grecji szkoły i uniwersytety, kawiarnie, restauracje, kluby nocne, bary, miejsca turystyczne oraz hotele. Zawieszono działalność większości sklepów i centrów handlowych.

Mieszkańcy mogą poruszać się tylko w konkretnym celu (jedynym z sześciu). Zaleca się unikanie wychodzenia z domu, za wyjątkiem sytuacji koniecznych. W samochodzie nie może przebywać więcej niż dwie osoby (kierowca + pasażer). Restrykcje, wprowadzone pierwotnie do 25 kwietnia, zostały przez Premiera przedłużone do 4 maja (źródło: eody.gov.gr).

Firmy czarterowe pracują zdalnie. Obowiązuje zakaz żeglowania w Grecji do 18 maja. Wprowadzono zakaz cumowania w greckich portach statków, jachtów i innych jednostek pływających, świadczących usługi przewożenia w celach turystycznych oraz wprowadzono zakaz opuszczania ich i schodzenia na ląd. Wprowadzono również zakaz wjazdu na wyspy greckie – nie dotyczy rezydentów.

Źródło: strona rządowa Polska w Grecji.

Premier Grecji ogłosił 28 kwietnia plany rządu dotyczące luzowania obowiązujących restrykcji. Rozpoczną się one 4 maja i potrwają dwa miesiące. Przywrócenie ruchu morskiego na wyspy planowane jest w połowie czerwca. W tym samym czasie zaczną działać hotele, kwatery sezonowe oraz plaże. Wznowienie lotów międzynarodowych planowane jest na koniec czerwca. Wiele wskazuje na to, że Grecja będzie wolniej wychodziła z zamknięcia spowodowanego epidemią niż Chorwacja.

Marina Kalamaki Alimos Ateny
Marina Kalamaki

Transport lotniczy i otwieranie granic

Abyśmy mogli cieszyć się żeglowaniem w Grecji lub w Chorwacji, konieczne jest otwarcie granic. Zarówno tych w krajach docelowych, jak i w Polsce. Istotne jest również wznowienie połączeń lotniczych, bo o ile do Chorwacji możemy jeszcze dojechać samochodem, to dystans z Polski do Grecji wymusza skorzystanie z transportu lotniczego.

Przyjrzyjmy się jak wygląda sytuacja na granicach:

Przekraczanie granic – Polska

Polska zawiesiła międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe (działa tylko transport cargo). Międzynarodowy ruch kolejowy został zawieszony do odwołania.

Granice naszego kraju są zamknięte dla cudzoziemców do 3 maja 2020. Możliwe jest przedłużenie tego terminu.

Wszyscy polscy obywatele oraz uprawnieni do tego cudzoziemcy znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski. Obowiązuje ich 14-dniowa kwarantanna domowa.

Przekraczanie granic – Chorwacja

Chorwacja podobnie jak Polska zamknęła swoje granice lądowe, powietrzne i morskie dla ruchu osobowego. Odbywa się jedynie ciężarowy ruch tranzytowy. Powrót do obywateli chorwackich do kraju możliwy jest jedynie przy zachowaniu 14-dniowej kwarantanny.

Wstrzymanie ruchu granicznego obowiązuje do 18 maja 2020.

Przekraczanie granic – Grecja

Grecja zawiesiła pasażerskie loty międzynarodowe z Polską, Chinami, Włochami, Hiszpanią, Turcją, Wielką Brytanią, Holandią i Niemcami oraz możliwość przekraczania granicy z Albanią i Macedonią Północną. Odwołanie lotów zostaje utrzymane do dnia 15 maja 2020.

Grecja w ramach wspólnej decyzji Unii Europejskiej zamknęła swoje granice zewnętrzne UE. Ograniczenie czasowe dotyczące wjazdu do kraju dotyczy wszystkich obywateli państw trzecich i każdego punktu granicznego oraz sposobu wjazdu (drogą lądową: transport kołowy i kolejowy, morską i powietrzną). Wprowadzono kontrole graniczne i 14-dniową kwarantannę dla osób powracających do domu.

Źródło: strona rządowa Polska w Grecji.

Otwarte granice w Czechach

Czechy bardzo dobrze poradziły sobie z epidemią. Mimo że stan wyjątkowy został przedłużony do 30 kwietnia 2020 r., trwa już intensywny proces uruchamiania gospodarki, który ma się zakończyć pod koniec maja.

Od poniedziałku 27 kwietnia zostają zmienione zasady przekraczania granicy w Czechach. Obywatele UE, którzy przyjadą w celach biznesowych lub studenci z krajów UE, będą mogli swobodnie wjechać do Czech.

Natomiast obywatele Czech będą mogli podróżować za granicę. Jednak po powrocie będą musieli poddać się kwarantannie lub przejść negatywnie test na Covid-19.

Źródło – oficjalna strona Rządu Czech.

Perspektywy otwarcia granic

W tej chwili trwają rozmowy ministrów turystyki i epidemiologów w Unii Europejskiej nad opracowaniem wspólnej propozycji otwarcia granic. Wyniki tych rozmów mamy poznać w połowie maja.

Minister Turystyki Chorwacji zapowiedział, że w pierwszej kolejności zostanie otwarta granica ze Słowenią – prawdopodobnie wydarzy się to pod koniec maja. Trwają również rozmowy dwustronne z Czechami, Węgrami i Austrią – krajami, które wyraziły zainteresowanie letnimi podróżami do Chorwacji. W przypadku tych krajów, mówi się o połowie czerwca.

Mimo że linie lotnicze zaklinają rzeczywistość i namawiają do kupowania biletów, nie wydaje się, aby połączenia lotnicze zostały wznowione w maju. Oficjalnie linie lotnicze LOT zawiesiły swoje połączenia lotnicze do 31 maja, Wizzair do 9 maja, Ryanair do 14 maja.

Nieoficjalnie mówi się o stworzeniu specjalnych korytarzy powietrznych i drogowych, o zmniejszeniu ilości pasażerów w samolotach, o szybkich testach na wirusa przed wejściem na pokład, o specjalnych „książeczkach zdrowia” itp. Tyle, ile krajów w Unii, tyle pomysłów na zapewnienie bezpiecznych lotów. Na konkrety będziemy musieli jeszcze poczekać.

Chorwacja marina w Trogirze

Co w tej sytuacji z czarterami jachtów?

Zarówno armatorzy greccy, jak i chorwaccy wierzą w otwarcie sezonu żeglarskiego. Liczą, że nastąpi to w czerwcu i pozwoli ocalić szczyt sezonu żeglarskiego. W wypowiedziach wielu ekspertów słychać głosy, że żeglarstwo jest jedną z najbezpieczniejszych form turystyki w tych trudnych czasach

W tej chwili wszystkie czartery, które nie mogą się odbyć, są przekładane na inny termin (dotyczy to zazwyczaj czarterów do końca maja). Każdy z armatorów stosuje swoją własną politykę. Najczęściej zdarza się, że czarter:

 • jest przekładany na drugą połowę roku 2020
 • wystawiane są vouchery do wykorzystania w sezonie 2021
 • czarter jest przekładany na inny termin, nie później niż do roku od pierwotnego terminu

Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów, jednocześnie rozumiejąc w jak trudnej sytuacji znaleźli się armatorzy, i wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące każdą ze stron.

Radzimy wszystkim, którzy mają wykupione czartery w czerwcu i później, uzbroić się w cierpliwość i śledzić najnowsze doniesienia. Każdy dzień przynosi nowe informacje.

Kotwicowisko wyspa Moni - Zatoka Sarońska
Grecja wyspa Moni

 

 

 

Posty w kategorii

czarter jachtu w chorwacji

Czy w tym sezonie pożeglujemy w Chorwacji?

Dociera do nas coraz więcej pozytywnych sygnałów i wszystko wskazuje na to, że uda... więcej »

zobacz więcej
Dubrownik

Navigare Yachting otwiera bazę w Dubrowniku!

Dubrownik to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w Chorwacji. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim... więcej »

zobacz więcej
Pobierz przewodnik dla żeglarzy o wyspie Vis

Przewodnik dla żeglarzy – wyspa Vis Chorwacja

Właśnie skończyliśmy pracę nad kolejnym przewodnikiem dla żeglarzy. Tym razem postanowiliśmy podzielić się naszymi... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.