Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Zasady wjazdu do Chorwacji oraz tranzytu w 2022 r.

Zasady przekraczania granicy chorwackiej

Od soboty 9 kwietnia wjazd do Chorwacji odbywa się na zasadach sprzed pandemii. Nie jest wymagane (dla obywateli UE) posiadanie certyfikatów Covid-owych ani negatywnych wyników testów.

certyfikat covid


Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszej grupy na Facebooku: Chorwacja dla żeglarzy. Jest nas już ponad 5 tysiący!


Źródło: 07.04.2022 Zasady wjazdu do Chorwacji obowiązują do 09.04.2022 Zasady wjazdu źródło hr.

Formularz lokalizacyjny Enter Croatia

W przypadku podróży lotniczych, o wypełnienie formularza Enter Croatia proszeni są zazwyczaj wszyscy pasażerowie. Poruszając się drogą lądową możemy, ale nie musimy go wypełniać.  

W szczycie sezonu wcześniejsze wypełnienie formularza Enter Croatia przyspiesza formalności na granicy i umożliwia skorzystanie ze specjalnych, wydzielonych pasów ruchu.

Nie wiesz, jak wypełnić Enter Croatia? Przeczytaj szczegółową instrukcję: Jedziesz do Chorwacji – wypełnij formularz.

Zasady przekraczania granic w drodze do/z Chorwacji

Wszystkie kraje, leżące między Polską a Chorwacją, zezwalają na ruch tranzytowy. Sprawdź poniżej warunki tranzytu w poszczególnych krajach.

Tranzyt / przejazd przez Czechy

Wjazd do Czech indywidualnym środkiem transportu drogowego oraz tranzyt przez Czechy możliwy jest bez dodatkowych obostrzeń (bez testowania, bez zaświadczeń, bez formularza lokalizacyjnego).

Źródło: 15.02.2022 Zasady tranzytu i podróżowania przez Czechy.

tranzyt czechy

Tranzyt / przejazd przez Austrię

Osoby podróżujące w tranzycie przez Austrię nie muszą posiadać zaświadczenia lekarskiego, wyniku testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji.

W ramach tranzytu możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza niezwłoczna podróż np. do Polski samolotem, samochodem lub pociągiem. W przypadku przylotu lub międzylądowania oraz opóźnienia w opuszczeniu Austrii możliwy jest nocleg w wyznaczonym hotelu na terenie lotniska. Prawo austriackie nie określa maksymalnego czasu trwania tranzytu. Zakłada się jednak, że powinien odbywać się bez noclegu na terenie Austrii.

Jeśli chcemy zanocować na terenie Austrii w drodze do/z Chorwacji możemy to zrobić pod warunkiem, że posiadamy dokument potwierdzający szczepienie, status ozdrowieńca, negatywny wynik tekstu PCR/antygenowego.

Źródło: 17.03.2022 Przejazd i tranzyt przez Austię

Tranzyt / przejazd przez Słowenię

Ruch turystyczny w Słowenii został wznowiony bez ograniczeń. Osoby planujące przejazd, postój lub nocleg na Słowenii nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu, obowiązkowych szczepień czy statusu ozdrowieńca.

Źródło: 21.02.2022 Zasady wjazdu i tranzytu przez Słowenię

Tranzyt / przejazd przez Słowację

Zniesiono ograniczenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 przy wjeździe do Republiki Słowackiej i w trakcie tranzytu przez jej terytorium.

Przejazd przez Słowację, możliwość noclegu odbywa się bez ograniczeń.

Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Źródło: 06.04.2022 Zasady wjazdu na Słowację

Tranzyt / przejazd przez Węgry

Od 7 marca 2022 zniesiono większość ograniczeń. Wjazd na terytorium Węgier drogą lądową lub wodną odbywa się według generalnych zasad, bez dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Oznacza to przekraczanie granicy z kontrolą graniczną lub na wewnętrznych granicach strefy Schengen (czyli z terytorium Austrii, Słowacji i Słowenii) bez kontroli. 

Nie ma również obowiązku przemieszczania się wyznaczonymi trasami w tranzycie.

Źródło: 07.03.2022 Ambasada RP na Węgrzech

Tranzyt / przejazd przez Niemcy

Przejazd przez Niemcy drogą lądową jest możliwy bez dodatkowych dokumentów i bez rejestracji wjazdu. Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu w ciągu 24h. Za zbędny postój nie jest uznawane np. zatrzymanie się na stacji benzynowej.

Jeżeli lecisz do Niemiec i przesiadasz się na niemieckim lotnisku (lub jeżeli je opuszczasz i udajesz się w dalszą podróż drogą lądową) to musisz mieć ze sobą negatywny wynik testu. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h przed planowaną godziną lądowania w Niemczech (testy PCR, LAMP, TMA – 72h). Pamiętaj, że liczy się godzina pobrania próbki.

Negatywnego wyniku testu przy locie do Niemiec nie muszą mieć: dzieci do 12. roku życia, osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (od 28 dni do 6 miesięcy po chorobie).

Źródło: 30.03.2022 Informacje dla podróżujących przez Niemcy

Bez kwarantanny po powrocie do Polski

Od 28 marca zniesiony został obowiązek 7-dniowej kwarantanny po powrocie z Chorwacji do Polski. Nie ma również obowiązku legitymowania się certyfikatami szczepień oraz wykonywaniem testów na SARS-CoV-2.

Aktualne obostrzenia panujące w Chorwacji

Nakaz noszenia maseczek obowiązuje jedynie w szpitalach, przychodniach i domach opieki.

 

 

 

Posty w kategorii

Burza w Chorwacji

Pogoda w Chorwacji

Wybierając się na rejs do Chorwacji liczymy zawsze na wysokie temperatury, bezchmurne niebo i... więcej »

zobacz więcej
MY 37 Fountaine Pajot

Fountaine Pajot MY37

Ten nowoczesny i elegancki katamaran motorowy cieszy oko, nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale również... więcej »

zobacz więcej
połaczenia lotnicze LOT wakacje 2021

LOTem do Chorwacji – wakacje 2021

Polskie Linie Lotnicze LOT zdradziły plany dotyczące sezonu wakacyjnego 2021. Narodowy przewoźnik postanowił, wzorem... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.