FB YT Instagram Skontaktuj się z nami tel. 22 446 83 80

Jak przygotować się do rejsu morskiego z dziećmi

Jeśli kochasz żeglarstwo i jest to Twój pomysł na spędzenie wolnego czasu, to wcześniej czy później będziesz chciał zarazić tą pasją swoje dzieci. My zachęcamy aby było to wcześniej niż później, bo żeglowanie z dziećmi to nic trudnego. Zgodnie ze starym przysłowiem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”, dzieci zaprzyjaźnione z morzem i jachtem wyrastają na prawdziwych żeglarzy. Odpowiedzialni rodzice umieją zaplanować wakacje pod żaglami w sposób rozsądny dla siebie i swoich dzieci. Potrafią odpowiedzieć na potrzeby swoich dzieci jednocześnie nie rezygnując ze swoich przyjemności. Wakacje na jachcie z dziećmi to znakomity wypoczynek zarówno dla jednych jak i drugich, jeśli nie zapomnimy o kilku ważnych rzeczach:

Środki bezpieczeństwa

Wybierając się na rejs z dziećmi trzeba pamiętać o kamizelce asekuracyjnej, dostosowanej rozmiarem do wieku dziecka. Dokonując rezerwacji jachtu lub też przesyłając do nas listę załogi warto poprosić o przygotowanie takiej kamizelki przez armatora. Ponieważ w sezonie letnim na jachtach jest bardzo wiele dzieci lepiej nie odkładać tego zgłoszenia na ostatnią chwilę. Warto również, w przypadku małego dziecka, kupić indywidualnie dopasowaną kamizelkę, bo nie wszystkie firmy czarterowe posiadają kamizelki w pełnej rozmiarówce.

Drugim istotnym zabezpieczeniem są szelki asekuracyjne. Ponieważ na jachtach czarterowych szelki występują tylko w jednym rozmiarze odpowiednim dla osoby dorosłej, warto kupić szelki asekuracyjne przeznaczone dla dzieci w jednym ze sklepów żeglarskich lub sklepów internetowych.

Jeżeli nasze dzieci pokonały już etap raczkowania i z radością biegają po pokładzie (czasami ku przerażeniu swoich rodziców), warto poprosić o zamontowanie siatki bezpieczeństwa wzdłuż całego jachtu na wysokości słupków relingu. Takie zabezpieczenie w dużym stopniu chroni dzieci przed wpadnięciem do wody i daje większe poczucie bezpieczeństwa rodzicom.

Najważniejsza zasada pływania z dziećmi: bądźmy odpowiedzialni i przewidujący, to gwarancja naszych udanych wakacji.

Jak spędzać czas z dziećmi podczas rejsu

Wybierając się na jacht z dziećmi należy zdawać sobie sprawę, że kilkugodzinne żeglowanie nie jest dla nich największą atrakcją, jak każde zbyt długo trwające zajęcie. Dzieci najbardziej fascynuje woda i możliwość pływania w morzu. Nie zapomnijmy zatem o piankach, dmuchanych rękawkach i kołach, okularkach do pływania, płetwach, rurce i masce (ABC). Pistolety na wodę oraz plastikowe butelki też znakomicie nadają się do zabawy. Jeżeli dzieci są bardzo małe powinien spodobać im się prysznic na rufie.

Pakując sprzęt i zabawki pamiętajmy również o kremach z filtrem (wysokim! Najlepiej między 30-50 SPF), czapkach z daszkiem i czapkach zakrywających kark, okularach słonecznych. Warto zabrać ze sobą książki na płytach tzw. „słuchanki” (przydadzą się zarówno podczas drogi w samochodzie, jak i na jachcie), kredki i zeszyty, pudełka do zbierania skarbów (muszelek, kamyków i patyków), siatkę do łowienia ryb (to możemy już nabyć na miejscu), bańki mydlane.

Żeglowanie z dziećmi warto tak zaplanować, aby często cumować. Dzieci mają naturalną potrzebę wybiegania się. Warto różnicować miejsca postoju aby dostarczać sobie i im więcej wrażeń. Cumowanie w zatoczce to znakomita okazja do pływania pontonem, eksploracji wybrzeża, szukania naturalnych pamiątek, wybrania się na wycieczkę w głąb lądu. Cumowanie w porcie to również atrakcja dla dzieci (szczególnie tych starszych) – są sklepy z pamiątkami, lodziarnie, podpięcie do prądu daje możliwość obejrzenia bajki na laptopie, a chodzenie po trapie ćwiczy równowagę. W pobliżu portów można również znaleźć place zabaw.

Co jeśli nasza pociecha zachoruje?

Dzieci i choroby łączą się ze sobą w najmniej oczekiwanych momentach. Niestety zdarza się to również, podczas wakacji. Co wtedy? Jeżeli zdecydujemy o konieczności wizyty lekarskiej, warto zadzwonić do armatora z prośbą o podanie adresu/telefonu najbliższej przychodni. W Chorwacji na każdej większej wyspie znajduje się przychodnia, a w dużych miastach typu Split czy Zadar również szpital. Tam możemy szukać pomocy. W Grecji możemy zostać skierowani do prywatnie przyjmujących lekarzy. Na pewno najlepszą pomoc możemy uzyskać w bazie przed wypłynięciem w rejs. Koniecznie pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oraz kosztów leczenia.

Warto przed wyjazdem wyposażyć się w podstawowy zestaw leków. Nie zapomnijmy więc o: nurofenie (działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo), fenistilu (łagodzi ukąszenia i oparzenia), pantenonie (łagodzi oparzenia słoneczne), wapnie, lekach na ból gardła i kaszel. W Chorwacji większość leków (czasami pod inną nazwą) kupimy w aptece (ljekarna). Poparzenia słoneczne oraz ugryzienia owadów (osy, pszczoły) to zagrożenia, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas rejsu.

Na koniec warto wspomnieć, że wakacje na jachcie działają bardzo dobrze na dzieci z alergiami na pyłki. Ich stężenie na wodzie jest bardzo niskie dlatego nasze pociechy mogą spokojnie oddychać. Objawy kataru i kaszlu spowodowane występowaniem pyłków rzadko występują podczas rejsów.

Zobacz galerię zdjęć: Baby on board czyli najmłodsi na pokładzie

Przeczytaj relację z rejsu morskiego z udziałem dzieci: Dzień Dziecka pod żaglami czyli żeglarstwo minimalistyczne cz. 1

Chorwacja rejs z dziećmi

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. (+48 22) 446 83 80

fax (+48 22) 894 00 42

 

info(@)punt.pl