Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jedziesz do Chorwacji? Wypełnij formularz

Aby ułatwić przekraczanie granicy Republiki Chorwackiej, w okresie zachorowań na Covid-19, wszyscy turyści przekraczający granicę lądową proszeni są o wypełnienie specjalnego formularza zawierającego dane osobowe, miejsce wypoczynku w Chorwacji i termin pobytu. Formularz (w języku polskim) wypełniamy online na stronie: https://entercroatia.mup.hr/

W tym sezonie formularz został uzupełniony o obowiązkowe pole dotyczące certyfikatu upoważniającego do przekroczenia granicy (rodzaj testu lub szczepienie) oraz opcje dodania plików.

Ważne: wydrukowane potwierdzenie wysłania formularza umieszczamy za szybą samochodu, dlatego nie wypełniamy formularza na ostatnią chwilę. Formularz można wypełnić z wyprzedzeniem maksymalnie do 90 dni.


formularz na granicy dla jadących do Chorwacji

Oto kilka wskazówek jak wypełnić formularz:

  • wpisujemy dane z tego dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty), który następnie okażemy na granicy
  • jeśli podróżujemy jednym samochodem, w kilka osób, możemy wypełnić tylko jeden formularz, dodając w nim kolejnych podróżujących. Jest jeden warunek – wszyscy musimy podróżować w to samo miejsce.
  • dodając do formularza dzieci poniżej 12 roku życia nie dotykamy pozycji: Czy posiadasz unijny cyfrowy certyfikat COVID? (musi zostać w tym miejscu pozycja WYBIERZ)
  • wszystkie obowiązkowe pola zostały oznaczone czerwoną gwiazdką (podanie numeru telefonu komórkowego nie jest konieczne).
  • po dokonaniu wyboru certyfikatu (negatywny test PCR/antygenowy, świadectwo szczepień, pozytywny test PCR) należy wgrać wskazany dokument. Dozwolone formaty to: png, jpg, pdf i heic (do 5 MB).

Najwięcej problemów sprawia wypełnienie rozwijanego menu: typ zakwaterowania:


formularz na granicy dla jadących do Chorwacji

Wypełniamy po kolei:

  • rodzaj obiektu: wybieramy pole obiekt turystyczny
  • nazwa zakwaterowania: wpisujemy nazwę firmy czarterowej skąd czarterujemy jacht + typ jachtu np. Bavaria 38
  • miejscowość, w której znajduje się obiekt: z rozwijanego menu wypieramy miasto, w którym mieści się marina np. TROGIR
  • adres obiektu: podajemy adres mariny, skąd czarterujemy jacht (dane te znajdują się w informacjach o bazie, które wysyłamy zawsze przed czarterem razem z boarding passem lub można je znaleźć w wyszukiwarce) np. ACI Marina Trogir Put Cubrijana 21220

Gdy wypełnimy cały formularz i wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych osobowych naciskamy przycisk WYŚLIJ.

Jeżeli mamy problemy z wysłaniem formularza warto spróbować zmienić przeglądarkę, wyczyścić ciasteczka albo odpiąć program antywirusowy.

Gdy uda nam się już wysłać formularz, to na nasz adres mailowy, podany w zgłoszeniu, otrzymamy potwierdzenie przyjęcie formularza: „Formularz został dostarczony. Zgłoszenie nr XXX„. To potwierdzenie drukujemy i umieszczamy w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu, aby ułatwić procedury graniczne.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia nie jest równoznaczne z pozwoleniem na wjazd na terytorium Republiki Chorwacji. Nie może również służyć jako dokument uprawniający do przekraczania granicy (zamiast paszportu / dowodu osobistego).

Na adres mailowy podany w formularzu (lub na numer telefonu jeśli go podaliśmy w zgłoszeniu) otrzymamy również aktualne rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji wprowadziło na granicy specjalne pasy dla osób, które wypełniły formularz i mają jego potwierdzenie. Pasy są wyraźnie zaznaczone na żółto napisami „enter croatia”. Znajdziemy je na przejściach granicznych: Bregana, Macelj, Rupe i Plovanija.

Pasy na granicy chorwackiej "enter Croatia"
photo: total croatia news

Przy tej okazji przypominamy o zabraniu ze sobą ważnej karty EKUZ. Karta EKUZ nie zwalnia ubezpieczonego z ponoszenia tzw. opłaty partycypacyjnej (uiszczają ją również obywatele chorwaccy), która różni się w zależności od rodzaju usługi medycznej lub rodzaju przepisanych lekarstw, ale nigdy nie przekracza 10% pełnej ceny usługi/lekarstwa.

Ambasada RP z Zagrzebiu dodatkowo sugeruje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z opcją transportu medycznego, którego uzyskanie na podstawie karty EKUZ jest praktycznie niemożliwe.

 

 

 

Posty w kategorii

Nowe zasady płatności za czartery jachtów w Chorwacji

Trwa bitwa o klienta. Firmy czarterowe zachęcają czarterujących niższą wpłatą rezerwacyjną 20-30%, a w... więcej »

zobacz więcej
Boje w Chorwacji gdzie i za ile

Kotwicowiska w Chorwacji – gdzie i za ile?

Powiedzmy wprost: ciężko sobie wyobrazić żeglowanie w Chorwacji bez kotwiczenia w zatoce. Owszem, kierujemy... więcej »

zobacz więcej
konoba mule

Polecamy konoby – czyli gdzie warto zjeść na rejsie z Dubrownika

Pięć tawern w okolicach Dubrownika, które możemy śmiało polecić.

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.