Jedziesz do Chorwacji? Wypełnij formularz
25 06 2020
Aby ułatwić przekraczanie granicy Republiki Chorwackiej, w okresie zachorowań na Covid-19, wszyscy turyści przekraczający granicę lądową proszeni są o wypełnienie specjalnego formularza zawierającego dane osobowe, miejsce wypoczynku w Chorwacji i termin pobytu. Formularz (w języku polskim) wypełniamy online na stronie: https://entercroatia.mup.hr/
W tym sezonie formularz został uzupełniony o obowiązkowe pole dotyczące certyfikatu upoważniającego do przekroczenia granicy (rodzaj testu lub szczepienie) oraz opcje dodania plików.
Ważne: wydrukowane potwierdzenie wysłania formularza umieszczamy za szybą samochodu, dlatego nie wypełniamy formularza na ostatnią chwilę. Formularz można wypełnić z wyprzedzeniem maksymalnie do 90 dni.

Oto kilka wskazówek jak wypełnić formularz:
- wpisujemy dane z tego dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty), który następnie okażemy na granicy
- jeśli podróżujemy jednym samochodem, w kilka osób, możemy wypełnić tylko jeden formularz, dodając w nim kolejnych podróżujących. Jest jeden warunek – wszyscy musimy podróżować w to samo miejsce.
- dodając do formularza dzieci poniżej 12 roku życia nie dotykamy pozycji: Czy posiadasz unijny cyfrowy certyfikat COVID? (musi zostać w tym miejscu pozycja WYBIERZ)
- wszystkie obowiązkowe pola zostały oznaczone czerwoną gwiazdką (podanie numeru telefonu komórkowego nie jest konieczne).
- po dokonaniu wyboru certyfikatu (negatywny test PCR/antygenowy, świadectwo szczepień, pozytywny test PCR) należy wgrać wskazany dokument. Dozwolone formaty to: png, jpg, pdf i heic (do 5 MB).
Najwięcej problemów sprawia wypełnienie rozwijanego menu: typ zakwaterowania:

Wypełniamy po kolei:
- rodzaj obiektu: wybieramy pole obiekt turystyczny
- nazwa zakwaterowania: wpisujemy nazwę firmy czarterowej skąd czarterujemy jacht + typ jachtu np. Bavaria 38
- miejscowość, w której znajduje się obiekt: z rozwijanego menu wypieramy miasto, w którym mieści się marina np. TROGIR
- adres obiektu: podajemy adres mariny, skąd czarterujemy jacht (dane te znajdują się w informacjach o bazie, które wysyłamy zawsze przed czarterem razem z boarding passem lub można je znaleźć w wyszukiwarce) np. ACI Marina Trogir Put Cubrijana 21220
Gdy wypełnimy cały formularz i wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych osobowych naciskamy przycisk WYŚLIJ.
Jeżeli mamy problemy z wysłaniem formularza warto spróbować zmienić przeglądarkę, wyczyścić ciasteczka albo odpiąć program antywirusowy.
Gdy uda nam się już wysłać formularz, to na nasz adres mailowy, podany w zgłoszeniu, otrzymamy potwierdzenie przyjęcie formularza: „Formularz został dostarczony. Zgłoszenie nr XXX„. To potwierdzenie drukujemy i umieszczamy w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu, aby ułatwić procedury graniczne.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia nie jest równoznaczne z pozwoleniem na wjazd na terytorium Republiki Chorwacji. Nie może również służyć jako dokument uprawniający do przekraczania granicy (zamiast paszportu / dowodu osobistego).
Na adres mailowy podany w formularzu (lub na numer telefonu jeśli go podaliśmy w zgłoszeniu) otrzymamy również aktualne rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji wprowadziło na granicy specjalne pasy dla osób, które wypełniły formularz i mają jego potwierdzenie. Pasy są wyraźnie zaznaczone na żółto napisami „enter croatia”. Znajdziemy je na przejściach granicznych: Bregana, Macelj, Rupe i Plovanija.

Przy tej okazji przypominamy o zabraniu ze sobą ważnej karty EKUZ. Karta EKUZ nie zwalnia ubezpieczonego z ponoszenia tzw. opłaty partycypacyjnej (uiszczają ją również obywatele chorwaccy), która różni się w zależności od rodzaju usługi medycznej lub rodzaju przepisanych lekarstw, ale nigdy nie przekracza 10% pełnej ceny usługi/lekarstwa.
Ambasada RP z Zagrzebiu dodatkowo sugeruje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z opcją transportu medycznego, którego uzyskanie na podstawie karty EKUZ jest praktycznie niemożliwe.
Posty w kategorii

Nowe zasady płatności za czartery jachtów w Chorwacji
Trwa bitwa o klienta. Firmy czarterowe zachęcają czarterujących niższą wpłatą rezerwacyjną 20-30%, a w... więcej »
zobacz więcej
Kotwicowiska w Chorwacji – gdzie i za ile?
Powiedzmy wprost: ciężko sobie wyobrazić żeglowanie w Chorwacji bez kotwiczenia w zatoce. Owszem, kierujemy... więcej »
zobacz więcej
Polecamy konoby – czyli gdzie warto zjeść na rejsie z Dubrownika
Pięć tawern w okolicach Dubrownika, które możemy śmiało polecić.
zobacz więcej