Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak dojechać do Chorwacji – wrzesień 2020

Stan na 18.09.2020 godzina 14:00

W związku z licznymi przypadkami zakażeń koronawirusem w Chorwacji pod koniec sierpnia, niektóre kraje wpisały Chorwację na czerwoną listę i wydały ostrzeżenie dotyczące podróży w tym kierunku.

Niemniej jednak Polacy mogą nadal podróżować do Chorwacji bez obowiązku kwarantanny czy koniecznych testów po powrocie z wakacji. Warto jednak zwrócić uwagę na pojawiające się ograniczenia w podróżowaniu.

✈️ SAMOLOTEM

Chorwacja nie została objęta zakazem lotów bezpośrednich z Polski, zgodnie z nowym rozporządzeniem, obowiązującym od 16 września.

Oznacza to, że wszystkie bezpośrednie loty z/do Polski do/z Chorwacji są realizowane bez zmian. Rozporządzenie obowiązuje do 29 września.

🚗 SAMOCHODEM

Do Chorwacji możemy również dojechać bez przeszkód samochodem, ale przez niektóre kraje obowiązuje nas przejazd tranzytowy w drodze z Chorwacji (wyjątek Słowenia tu tranzyt obowiązuje w obie strony).

CZECHY przejazd bez ograniczeń, Chorwacja nadal uważana jest za kraj bezpieczny.
Źródło: www.mwcr.cz

AUSTRIA przejazd tranzytowy bez postojów w drodze powrotnej do Polski.
Źródło: www.gov.pl/austria

NIEMCY– wracając z Chorwacji przejazd w tranzycie, co oznacza przejazd bezpośredni i w w miarę możliwości bez kontaktu z innymi osobami. Źródło: www.gov.pl/niemcy-zasady-wjazdu-i-tranzytu 

SŁOWENIA przejazd w tranzycie w ciągu 12h z możliwymi krótkimi, celowymi postojami. Ponieważ Chorwacja została wpisana na listę czerwoną, a Polska na listę żółtą, obowiązuje nas tranzyt w obie strony (do i z Chorwacji).
Źródło: www.gov.pl/słowenia

SŁOWACJA – od 1 września wracając z Chorwacji obowiązuje nas tranzyt przez terytorium Słowacji w ciągu 8h od momentu wjazdu, bez zatrzymywania się, za wyjątkiem tankowania na stacjach benzynowych.

Ponieważ Słowacja wpisała Czechy na czerwoną listę (obowiązuje od 18.09), to również w drodze do Chorwacji obowiązuje nas tranzyt do 8h jeśli wjedziemy do Słowacji od strony Czech.

Źródło: www.gov.pl/słowacja.

WĘGRY – wracając z Chorwacji od 1 września obowiązuje nas tranzyt przez terytorium Węgier. Przejazd odbywa się wyznaczonymi trasami , a postój możliwy jest na konkretnych stacjach benzynowych.

Więcej informacji na temat dostępnych tras: http://www.police.hu
Informacje o warunkach tranzytu: www.gov.pl/web/wegry

A oto informacja nadesłana przez naszego klienta, czyli jak wygląda przejazd przez Węgry w praktyce:

„Przejazd przez Węgry jest możliwy korytarzami tranzytowymi, czyli autostradami umieszczonymi na stronach węgierskiej policji. Kontrola graniczna przy wyjeździe z Chorwacji polegała na sprawdzeniu paszportów i naklejeniu na szybę auta naklejki „TRANZYT ONLY”. W sobotę (05.09.2020) ok 14.00 czekaliśmy na odprawę ok 40 minut. Przejechaliśmy autostradą do Budapesztu i następnie również autostradą na Słowację. Podczas przejazdu widoczne były stacje benzynowe oznaczone jako dostępne dla osób w tranzycie (nie korzystaliśmy z nich). Na granicy węgiersko-słowackiej i słowacko-polskiej nie ma żadnych kontroli (mam na myśli kierunek do Polski). Przejazd przez Słowację zupełnie bez problemów. Wiem od znajomych, że podobnie jest z przejazdem przez Czechy (oni jechali trasą Chorwacja-Węgry-Słowacja-Czechy-Polska). „

🚌 AUTOKAREM

Do 26 września kursuje linia autokarowa dla żeglarzy z Warszawy do Splitu z licznymi przystankami zarówno w Polsce jak i w Chorwacji (wyjazd w piątek – w marinie w sobotę, powrót w sobotę – w Polsce w niedzielę). Więcej informacji: Autokar do Chorwacji.

Milna

 

 

 

Posty w kategorii

Drogi w Chorwacji

Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że…

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze... więcej »

zobacz więcej

Polecamy – wino Dingač

Żeglując wzdłuż Chorwackiego wybrzeża staramy się zawsze łączyć rejs z degustacją specjałów lokalnej kuchni,... więcej »

zobacz więcej

Co zabrać na rejs do Chorwacji

Co znajdziesz w tym artykule: W co spakować się na rejs?Najważniejsze dokumenty do zabraniaCo... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.