Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak dojechać do Chorwacji po otwarciu granic – sezon 2020

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020

Od soboty 13 czerwca Polacy mogą swobodnie podróżować i przekraczać granice Unii Europejskiej – to wiadomość, na którą czekaliśmy od dawna. Polska otworzyła swoje granice lądowe z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz zniosła kwarantannę (przy powrocie z krajów Unii Europejskiej).

Dla nas oznacza to przede wszystkim możliwość dojechania drogą lądową do Chorwacji oraz brak obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie z wakacji.

(źródło: Zmiany na granicach – Komenda Główna Straży Granicznej / 13 czerwca otwieramy granice – Kancelaria Premiera Rady Ministrów)

Niestety, nie wszystkie kraje w ramach Unii Europejskiej otworzyły swoje granice dla obywateli Polski, inne – po weryfikacji aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce – je zamknęły. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a duża ilość sprzecznych informacji, jaka pojawia się w mediach, często wprowadza w błąd. Dlatego poniżej publikujemy sprawdzone informacje.

Chorwacja

Chorwacja: Od 28 maja Polacy mogą swobodnie przekraczać granicę chorwacką, tak jak było to w poprzednich sezonach. Nie ma już obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających cel swojej podróży.

Przekraczający granicę mają jedynie obowiązek przekazania służbie granicznej swoich danych kontaktowych (miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail), które będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach epidemiologicznych. Radzimy wypełnić formularz online na stronie www.entercroatia.mup.hr, dzięki któremu przyspiesza się formalności podczas przekraczania granicy. Formularz jest dostępny w języku polskim. Więcej informacji na ten temat w artykule – Jedziesz do Chorwacji? Wypełnij formularz.

W sobotę 20 czerwca czas oczekiwania na granicy Słoweńsko-Chorwackiej wynosił ok 30 min.

(źródło: Chorwacja w pełni otwarta dla obywateli RP – serwis RP / Chorwacja – Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

Słowenia

Słowenia: Jako pierwsza w Unii ogłosiła koniec epidemii. 15 maja otworzyła swoje granice i zniosła kwarantannę dla krajów członkowskich Unii. Niestety, po weryfikacji aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, zdecydowała (8 czerwca) o usunięciu Polski z listy krajów, których obywatele mogą bez kwarantanny wjechać do Słowenii w celach turystycznych. Na szczęście nadal możemy jechać przez Słowenię do Chorwacji 12-godzinnym tranzytem! Pierwotnie był to tranzyt 24-godzinny, ale 19 czerwca zmieniono go na 12-godzinny, aby wyraźnie podkreślić, że tranzyt ten wyklucza nocleg.

Nie jest zatem prawdą, że „Słowenia zatrzasnęła drzwi przed Polakami, uniemożliwiając podróż na południe Europy”. Podczas tranzytu można zatrzymać się na stacji benzynowej, aby zatankować lub skorzystać z toalety. Biorąc pod uwagę, że odcinek drogi biegnący przez Słowenię liczy zaledwie 60 km, 12-godzinny tranzyt wydaje się, całkowicie wystarczający.

(źródło: Zasady przekraczania granicy Słoweńskiej – Słoweńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / Polska w Słowenii– serwis RP)

Austria i Niemcy

Austria: otwiera swoje granice 16 czerwca dla obywateli 31 państw europejskich, w tym Polski, oraz znosi wymóg kwarantanny dla podróżujących. Podróż przez Austrię będzie odbywać się tak, jak przed pandemią.

Niemcy: Przyjazd z Polski do Niemiec (i na odwrót) nie podlega ograniczeniom. Od 15 czerwca władze niemieckie kończą tymczasowe kontrole graniczne na wszystkich granicach wewnętrznych. Ustaje obowiązek ważnego powodu przy wjeździe do Niemiec z krajów UE.

(źródło: Otwarcie granic w UE. Decyzja Niemiec i Austrii – RMF24 / Kontrole na granicach … – serwis RP)

Czechy

Czechy: 15 czerwca Czesi otworzyli swoje granice z Polską. Możliwy jest tranzyt do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego między oboma krajami. Z początku mieszkańcy województwa śląskiego mogli wjechać na terytorium Czech tylko w uzasadnionych przypadkach oraz jeśli posiadali negatywny test na Covid-19. Od 30 czerwca możliwy jest wjazd na terytorium Czech, w celach turystycznych lub tranzytowych, każdego obywatela Polski.

(źródło: Czechy– serwis RP /Ambasada Czech w Polsce – wpis na facebooku)

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina: Przejazd jest możliwy tylko w drodze do Dubrownika. Granicę przekraczamy w Neum. Należy okazać paszport lub dowód osobisty. Potrzebna jest również zielona karta.

Czas oczekiwania na granicy w sobotę 19 czerwca ok. 20 min.

(źródło: Informacje dla podróżujących do BiH – serwis RP)

Słowacja

Słowacja: Premier Słowacji Igor Matovič na porannej konferencji 19 czerwca ogłosił, że Słowacja otwiera granice dla Polski od 20 czerwca, od godziny 6:00 rano!

Zgodnie z jego zapowiedzią Polska została włączona do słowackiej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że od soboty 20 czerwca 2020 r. od godz. 6 rano wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowację odbywać się będzie bez jakichkolwiek ograniczeń.

(źródło: Swobodny przejazd Polaków – strona rządowa Republiki Słowackiej / wpis na FB– Ambasada Słowacji w Polsce / Słowacja – strona msw)

Węgry

Węgry: „Z radością informujemy, że od dnia dzisiejszego (18 czerwca br.) obywatele RP mogą swobodnie, bez obowiązku odbycia kwarantanny wjechać na terytorium Węgier” – taka informacja pojawiła się 18 kwietnia na oficjalnej stronie Ambasady Węgierskiej na Facebooku.

Ważne: Polski obywatel może wyjechać z Polski i wjechać na terytorium Węgier jedynie jeśli posiada ważny polski paszport lub dowód osobisty.

(źródło: Ambasada Węgierska – Facebook / Wjazd na terytorium Węgier– serwis RP)

Podsumowanie

Od 29 czerwca obywatele Polski wybierający się na wakacje do Chorwacji drogą lądową mogą wybrać dowolną trasę:

  • Polska – Czechy – Austria – Słowenia (tranzyt 12 godzin) – Chorwacja
  • Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja
  • Polska – Niemcy – Austria – Słowenia (tranzyt 12 godzin) – Chorwacja

Jeszcze raz podkreślamy, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Warto upewnić się przed podróżą, czy nie zaszły jakieś istotne zmiany. Artykuł ten będzie na bieżąco aktualizowany.

To może również Cię zainteresować:
Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Warto wiedzieć, że… – informacje o cenach winiet, paliwa, opłat za autostrady
Żeglowanie w Chorwacji – wyjątkowy sezon 2020 – czym będzie różnił się ten sezon żeglarski na Adriatyku od poprzednich

Milna

 

 

 

Posty w kategorii

Marina SCT Trogir Croatia Yacht Club

Ceny parkingów w marinach w Chorwacji w sezonie 2019

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie tygodniowych cen za postój samochodu na parkingu w najbardziej popularnych marinach... więcej »

zobacz więcej
Oliwa z oliwek - złoto Chorwacji

Oliwa z oliwek (maslina) – złoto Chorwacji

Żeglując w Chorwacji spotykamy je na każdym kroku. Niskie, karłowate, pokryte sękami. Ich drobne... więcej »

zobacz więcej
Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.