Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Jak dojechać do Chorwacji – październik 2020

Stan na 13.10.2020 godzina 16:00

W związku z licznymi przypadkami zakażeń koronawirusem w Chorwacji pod koniec sierpnia, niektóre kraje wpisały Chorwację na czerwoną listę i wydały ostrzeżenie dotyczące podróży w tym kierunku.

Niemniej jednak Polacy mogą nadal podróżować do Chorwacji bez obowiązku kwarantanny czy koniecznych testów po powrocie z wakacji. Warto jednak zwrócić uwagę na pojawiające się ograniczenia w podróżowaniu.

✈️ SAMOLOTEM

Chorwacja nie została objęta zakazem lotów bezpośrednich z Polski, zgodnie z nowym rozporządzeniem, obowiązującym od 14 października 2020.

Nowe rozporządzenie wprowadza zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Zakaz nie dotyczy Unii Europejskiej oraz Ukrainy.

Oznacza to, że wszystkie bezpośrednie loty z/do Polski do/z Chorwacji są realizowane bez zmian. Rozporządzenie obowiązuje do 27 października.

🚗 SAMOCHODEM

Do Chorwacji możemy również dojechać bez przeszkód samochodem, ale przez niektóre kraje obowiązuje nas przejazd tranzytowy w drodze z Chorwacji (wyjątek Słowenia tu tranzyt obowiązuje w obie strony).

CZECHY przejazd bez ograniczeń, Chorwacja nadal uważana jest za kraj bezpieczny.
Źródło: www.mwcr.cz

AUSTRIA przejazd tranzytowy bez postojów w drodze powrotnej do Polski.
Źródło: www.gov.pl/austria

NIEMCY– wracając z Chorwacji przejazd w tranzycie, co oznacza przejazd bezpośredni i w w miarę możliwości bez kontaktu z innymi osobami. Źródło: www.gov.pl/niemcy-zasady-wjazdu-i-tranzytu 

SŁOWENIA – Polska znalazła się ponownie na słoweńskiej zielonej liście krajów bezpiecznych epidemiologicznie. Oznacza to, że od 29 września 2020 wjazd obywateli RP do Słowenii odbywa się bez żadnych ograniczeń. Nie dotyczy nas przejazd w tranzycie.
Źródło: www.gov.pl/słowenia

SŁOWACJA – od 1 września wracając z Chorwacji obowiązuje nas tranzyt przez terytorium Słowacji w ciągu 8h od momentu wjazdu, bez zatrzymywania się, za wyjątkiem tankowania na stacjach benzynowych.

Ponieważ Słowacja wpisała Czechy na czerwoną listę (obowiązuje od 18.09), to również w drodze do Chorwacji obowiązuje nas tranzyt do 8h jeśli wjedziemy do Słowacji od strony Czech.

Źródło: www.gov.pl/słowacja.

WĘGRY – wracając z Chorwacji od 1 września obowiązuje nas tranzyt przez terytorium Węgier. Przejazd odbywa się wyznaczonymi trasami , a postój możliwy jest na konkretnych stacjach benzynowych.

Więcej informacji na temat dostępnych tras: http://www.police.hu
Informacje o warunkach tranzytu: www.gov.pl/web/wegry

A oto informacja nadesłana przez naszego klienta, czyli jak wygląda przejazd przez Węgry w praktyce:

„Przejazd przez Węgry jest możliwy korytarzami tranzytowymi, czyli autostradami umieszczonymi na stronach węgierskiej policji. Kontrola graniczna przy wyjeździe z Chorwacji polegała na sprawdzeniu paszportów i naklejeniu na szybę auta naklejki „TRANZYT ONLY”. W sobotę (05.09.2020) ok 14.00 czekaliśmy na odprawę ok 40 minut. Przejechaliśmy autostradą do Budapesztu i następnie również autostradą na Słowację. Podczas przejazdu widoczne były stacje benzynowe oznaczone jako dostępne dla osób w tranzycie (nie korzystaliśmy z nich). Na granicy węgiersko-słowackiej i słowacko-polskiej nie ma żadnych kontroli (mam na myśli kierunek do Polski). Przejazd przez Słowację zupełnie bez problemów. Wiem od znajomych, że podobnie jest z przejazdem przez Czechy (oni jechali trasą Chorwacja-Węgry-Słowacja-Czechy-Polska). „

Milna

 

 

 

Posty w kategorii

Most między wyspą Pasman i Uglian

Most Zdrelac między wyspą Paśman a Uglian – dla kogo?

Nie ma w Chorwacji drugiego mostu, który tak bardzo spędza sen z powiek firm... więcej »

zobacz więcej
Boje w Chorwacji gdzie i za ile

Kotwicowiska w Chorwacji – gdzie i za ile?

Powiedzmy wprost: ciężko sobie wyobrazić żeglowanie w Chorwacji bez kotwiczenia w zatoce. Owszem, kierujemy... więcej »

zobacz więcej

Nowe zasady płatności za czartery jachtów w Chorwacji

Trwa bitwa o klienta. Firmy czarterowe zachęcają czarterujących niższą wpłatą rezerwacyjną 20-30%, a w... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.