Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Grecja czeka na żeglarzy już od 15 czerwca!

Aktualizacja: 02.05.2020

Grecja to kolejny kraj, który podobnie jak Chorwacja dobrze przetrwał pandemię koronawirusa Covid 19. Na pewno duży wpływ na to miał fakt, że wyspy były odizolowane. Ale i część kontynentalna bardzo dobrze poradziła sobie z pandemią. Rząd grecki zareagował bardzo szybko, przez pewien czas obowiązywała w Grecji nawet godzina policyjna. Teraz, dzięki tym wszystkim zabiegom, Grecja otwiera sezon turystyczny i zaprasza żeglarzy.

marina grecja

Już od 15 czerwca żeglarze z Polski wylatujący z lotniska w Warszawie będą mogli bez przeszkód lądować w Atenach i Salonikach. Po dotarciu do Grecji nie będzie żadnych obowiązkowych testów, o których sygnalizowano wcześniej, ani obowiązkowej kwarantanny. Możliwe są jedynie bezpłatne, sporadyczne i wyrywkowe testy. Dotyczy to również sytuacji, gdy ktoś z Polski przyleci do Grecji np. z Niemiec.

Od 1 lipca możliwe będą loty na inne greckie lotniska, zarówno na kontynencie, jak i na wyspy. Planuje się, ze od 15 lipca Grecja będzie całkowicie otwarta.

Jeśli chodzi o żeglowanie po wodach greckich, to jest to możliwe już od 25 maja. Dotyczy to tylko jachtów prywatnych, do 12 osób załogi. Jachty komercyjne (czarterowe) mogą pływać od 28 maja. W przypadku jachtów, które przypłyną „spoza” Grecji w okresie od 25 maja do 15 czerwca, załogi muszą się liczyć z testami i możliwością kwarantanny.

Marina Alimos Grecja

Jak dolecieć do Aten?

Od 15 czerwca greckie linie lotnicze Aegean Air oferują loty z Warszawy do Aten, z przesiadką w Monachium. Pierwszy bezpośredni lot z Warszawy Okęcie do Aten jest możliwy liniami Aegean Air w sobotę 4 lipca.

Kolejne proponowane loty do Aten wyglądają następująco:

  • 1 lipca – Ryanair leci bezpośrednio z Krakowa
  • 2 lipca – Wizz Air proponuje pierwszy bezpośredni lot z Katowic
  • 3 lipca – Ryanair z Poznania i z Wrocławia
  • 4 lipca – Ryanair z Modlina i z Krakowa
  • 5 lipca – Ryanair z Modlina i z Katowic

Wcześniej, bo 21, 24 i 28 czerwca można dolecieć bezpośrednim lotem do Aten z Berlina – linia Ryanair. Rozkłady lotów, zwłaszcza Ryanaira, są bardzo okrojone. Z Modlina do Aten można wylecieć tylko w soboty i niedziele, z Poznania tylko w piątki, z Katowic w niedziele, z Krakowa w środy i soboty, z Wrocławia w piątki, a z Gdańska we wtorki.

Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że za moment mogą pojawić się kolejne połączenia, więc planując podróż do Grecji warto śledzić na bieżąco bezpośrednie strony internetowe przewoźników.

Póki co granice Polski są nadal zamknięte i po powrocie z rejsu obowiązuje nas 14-dniowa kwarantanna, ale wiele wskazuje na to, że w połowie czerwca Polska otworzy granice i zniesie kwarantannę.

załoga jacht rejs grecja

Nowe zasady bezpieczeństwa

Wracając do czarterów jachtów w Grecji, armatorzy starają się dostosować do wymogów sanitarnych, zapowiadają specjalną obsługę, m.in. dezynfekcję jachtów po każdym rejsie, możliwość odbioru przygotowanych wcześniej dokumentów na jachcie (bez potrzeby chodzenia do biura) itp.

Wcześniej dużo pisano o obostrzeniach dotyczących liczebności załogi. Pojawiały się nawet projekty, aby dopuszczalne było żeglowanie tylko w 50% składzie załogi. Na szczęście, ostatecznie zdecydowano, że można przebywać na jachcie w pełnej obsadzie.

Na jachcie nie trzeba będzie mieć maseczek i rękawiczek, ale schodząc na ląd, maseczki będą obowiązkowe. Będą obowiązywały (podobne do tych u nas w kraju) obostrzenia w tawernach i kawiarniach. Bary i kawiarnie mają być czynne krócej – ale to zweryfikuje życie.

Na pewno ten sezon żeglarski będzie różnił się od poprzednich, ale najważniejsze, że Grecja znów nas do siebie zaprasza. A z tego co słyszeliśmy, Grecy bardzo za nami tęsknią, nie mniej niż my za żeglowaniem po greckich wodach.

pirs port Grecja jachty

Elżbieta i Piotr KasperaszekAutorzy: Elżbieta i Piotr Kasperaszek

Od 25 lat przemierzają Grecję jachtem i nie tylko. Autorzy 5 przewodników żeglarskich o Grecji i książki kucharskiej o kuchni greckiej. Przez wiele lat publikowali artykuły w Żaglach i Jachtingu. Pierwszy przewodnik – „Grecja, najlepsze trasy dla żeglarzy” uzyskał dwie prestiżowe nagrody: Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2015 oraz Nagrodę Magellana, za najlepszy przewodnik za rok 2015.


 

 

 

Posty w kategorii

Porto Heli Kilada Zatoka Argolidzka

Porto Heli i Killada

Co znajdziesz w tym artykule: Porto HeliPort Porto Heli, Port Cheli, Porto Kheli 37°19,35’N ... więcej »

zobacz więcej
Port Salamina

Salamina – wyspy zatoki Sarońskiej

Salamina to największa wyspa Zatoki Sarońskiej. Jej bliskie położenie w stosunku do stałego lądu... więcej »

zobacz więcej

Wyspa Andros

Andros to najdalej na północ wysunięta wyspa archipelagu Cyklad, druga co do wielkości (po... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.