Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Czy w tym sezonie pożeglujemy w Chorwacji?

Dociera do nas coraz więcej pozytywnych sygnałów i wszystko wskazuje na to, że uda się tegoroczne wakacje spędzić w Chorwacji. Perspektywy z każdym tygodniem są coraz bardziej optymistyczne: „Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic” – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Aktualna sytuacja w Chorwacji

Sytuacja w Chorwacji jest opanowana. Liczba nowych zachorowań jest niewielka i już od jakiegoś czasu nie przekracza 10 przypadków na dzień. Wyjątek stanowił 8 maja, gdzie odnotowano 36 zachorowań, ale był to jednorazowy incydent, szybko opanowany m.in. poprzez odizolowanie wyspy, na której doszło do zdarzenia.

Od 11 maja Chorwacja wdraża III etap przywracania gospodarki. Zostały otwarte firmy czarterowe, większość marin, parki narodowe, lokale gastronomiczne, które posiadają tarasy i ogródki. Funkcjonują wewnętrzne połączenia lotnicze. Otwarte są centra handlowe, przedszkola i szkoły w klasach 1-4. Został wznowiony ruch na wyspy. Dopuszcza się organizowanie zgromadzeń do 10 osób, z zachowaniem bezpiecznej odległości.

Życie w Chorwacji powoli wraca do normy. Ludzie chętnie spędzają czas poza domem. Poza sklepami i transportem publicznym nie ma obowiązku noszenia maseczek. W rozmowach z armatorami czuć optymizm i dużą nadzieję, że sezon żeglarski da się uratować.

Najchętniej czarterowane jachty w sezonie 2018

Przekraczanie granicy z Chorwacją

9 maja Chorwacja otworzyła częściowo granice dla cudzoziemców przyjeżdżających w celach biznesowych, w celu wykonywania pracy lub z ważnych powodów osobistych. Z początku granice mogli przekraczać właściciele domów i jachtów w Chorwacji.

15 maja Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji poinformował, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji, mają prawo do przekroczenia granicy. Dotyczy to również żeglarzy, którzy na podstawie umowy czarteru jachtu i listy załogi mogą bez przeszkód wjechać do Chorwacji.

Marina Kornati Marina Sangulin Biograd na Moru Chorwacja

Przekraczanie granicy ze Słowenią

14 maja rząd Słowenii, jako pierwszy w Unii, ogłosił zakończenie epidemii koronawirusa w tym kraju. W konsekwencji, została zniesiona obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich obywateli państw UE. Dla nas to dobra wiadomość, bo oznacza ułatwiony tranzyt w drodze do Chorwacji.

Warto przypomnieć, że Chorwacja już od dłuższego czasu prowadzi rozmowy dwustronne ze Słowenią i wielokrotnie zapewniała, że otworzy granicę z tym krajem do końca maja. Jak widać wszystko jest na dobrej drodze.

Trogir

Czy w tej chwili można dojechać do Chorwacji

Można, choć nie jest to proste. Tranzyt przez Czechy i Słowację jest w tej chwili niemożliwy. Aby dostać się do Chorwacji najlepiej zrobić to przez Niemcy i Austrię. Niemcy nie kontrolują regularnie granicy, ale jeśli tak się stanie musimy podać „istotny powód podróży”. Nie będzie nim z pewnością cel turystyczny jakim jest czarter jachtu w Chorwacji. Na większe zrozumienie mogą liczyć osoby przemieszczające się w celach biznesowych.

Tranzyt przez Austrię i Słowenię odbywa się już bez problemów.

Warto wspomnieć, że z Frankfurtu już teraz możemy dolecieć do Zagrzebia liniami Croatia Airlines lub Lufthansa, a następnie połączeniem wewnętrznym do Splitu lub Dubrownika (Croatia Airlines).

Linie lotnicze Eurowings zapowiedziały uruchomienie w czerwcu regularnych połączeń do Chorwacji. Od 2 czerwca polecimy na trasie Hamburg – Split, od 6 czerwca Stuttgart – Split, od 21 czerwca Hamburg – Rijeka, oraz od 20 czerwca z Düsseldorfu do Splitu, Rijeki i Puli.

Lufthansa zapowiedziała wznowienie lotów z Polską na początku czerwca. 17 cotygodniowych połączeń zostanie uruchomionych na trasie z Krakowa i Warszawy do Frankfurtu.

Polskie Linie lotnicze LOT odwołały swoje loty do 14 czerwca. Wznowienie lotów zapowiedział Ryanair od 1 lipca.

Pamiętajmy, że deklaracje linii lotniczych mają charakter życzeniowy. Decyzja uzależniona jest od oficjalnego stanowiska rządu, a w tej chwili międzynarodowe połączenia lotnicze z/do Polski, a także rejsy krajowe są wstrzymane do 23 maja. To również oznacza, że już w przyszłym tygodniu rząd poinformuje nas o dalszych krokach, a jak wspominaliśmy na wstępie, mówi się już o otwarciu granic Polski w połowie czerwca.

Chorwacja urozmaicona linia brzegowa

Kiedy Polska otworzy granice i zniesie kwarantannę?

Dojazd do Chorwacji to nie jedyny problem. Wszyscy turyści wracając do Polski muszą się liczyć z 14-dniową kwarantanną. Być może znajdą się nieliczni, gotowi na takie poświęcenie, ale zdecydowana większość z nas czeka z utęsknieniem na informacje o zniesieniu kwarantanny.

Kiedy może się to wydarzyć? Liczymy, że nastąpi to w połowie czerwca. Oczywiście pod warunkiem, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce zostanie opanowana. Do takiego wniosku skłaniają nas następujące sygnały:

  • Unia Europejska przedstawiła w tym tygodniu swoje rekomendacje dotyczące otwarcia granic państw członkowskich. Bruksela sugeruje stopniowe podejście i umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii. Rekomenduje również, aby nie zwlekać z decyzjami i nie dyskryminować żadnego z krajów. Zaleca, aby państwa członkowskie odchodziły od ogólnie stosowanych restrykcji, takich jak np. 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich przybywających do kraju z zagranicy, i stosowały bardziej ukierunkowane obostrzenia i środki ostrożności.
  • Chorwacja prowadzi rozmowy dwustronne nie tylko ze Słowenią, lecz także z Czechami, Słowacją, Austrią i Węgrami. Są to kraje, które wyraziły chęć współpracy turystycznej z Chorwacją, a ich sytuacja epidemiologiczna wydaje się opanowana. Minister Turystyki Gari Cappeli zasugerował otwarcie granic z tymi krajami w połowie czerwca.
  • Austria zapowiedziała otwarcie granicy z Niemcami 15 czerwca.
  • Premier Republiki Czeskiej przyznał w wywiadzie dla czeskiego serwisu „Blesk”, że Czechy razem z Austrią i Słowacją rozważają otwarcie wzajemnych granic 8 lub 15 czerwca.
  • Włochy szykują się do otwarcie granicy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii i Monako 3 czerwca (podobno data została już zatwierdzona przez rząd).
  • Grecja planuje przyjąć pierwszych turystów 1 lipca.
  • Cypr chce przywrócić pełny ruch lotniczy na wyspę już 9 czerwca.
  • Wicemister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w wywiadzie dla Rzeczpospolitej zdradził, że Polska w pierwszej kolejności rozważa otwarcie granic z państwami Grupy Wyszehradzkiej czyli Czechami, Słowacją i Węgrami. Daje to nadzieję na uruchomienie tranzytu do Chorwacji. Podobno jeszcze w maju mamy poznać szczegóły.

Podsumowując. Aktualna sytuacja epidemiologiczna oraz organizacja życia w Chorwacji zdecydowanie zachęca do spędzenia wakacji nad Adriatykiem. Kraj liczy na turystów i dlatego umożliwił im przekroczenie granicy chorwackiej bez odbycia kwarantanny.

Liczymy, że tranzyt przez kraje sąsiadujące z Polską do Chorwacji będzie niebawem możliwy. Polacy są gotowi pokonać drogę na wybrzeże Adriatyku własnym środkiem transportu, mając w perspektywie bezpieczne, żeglarskie wakacje. Transport lądowy, w porównaniu z lotniczym, może również okazać się bardziej bezpieczny.

Mamy również nadzieję, że do czerwca sytuacja epidemiologiczna w Polsce zostanie opanowana. Pozwoli to na bezpieczne otwarcie granic i zniesienie kwarantanny, tak jak planowane jest to w innych krajach Unii. Trzymajmy kciuki!

Chorwacja Primosten

 

 

 

Posty w kategorii

Bali 4.1

Bali 4.1 – kolejny nowy katamaran ze stoczni Catana

W kwietniu bieżącego roku pisaliśmy o nowym modelu ze stoczni Catana – Bali 5.4.... więcej »

zobacz więcej
czartery jachtów Majorka cały rok

Zima na Majorce

Teraz czartery jachtów na Majorce przez cały rok! Zaplanuj zimę na Balearach.

zobacz więcej
Otwieramy sezon czarterów jachtów na 2019

Otwieramy sezon 2019

Od kilku tygodni zadajecie nam pytanie: Czy już? Czy już można? Dzisiaj oficjalnie otwieramy... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.