Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Chorwacja – zapowiada się rekordowa liczba turystów w 2018

Chorwacja wciąż na topie

Chorwacja nadal bije rekordy popularności. W pierwszej połowie 2018 roku kraj ten odwiedziło 6.4 mln turystów. To 12% więcej niż w roku ubiegłym i najlepszy wynik w historii tego kraju. Należy się spodziewać, że trend ten zostanie zachowany, a Chorwację w tym roku odwiedzi ponad 20 mln turystów.

Od stycznia do czerwca 2018 roku Chorwację najchętniej odwiedzali Niemcy i Austriacy, a w dalszej kolejności turyści ze Słowenii i Wielkiej Brytanii. Polacy uplasowali się na 5 pozycji. W ubiegłym roku Chorwację odwiedziło blisko milion Polaków. Dużą część z nich stanowili żeglarze. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie będzie ich mniej.

Rozwój infrastruktury żeglarskiej

W ostatnich latach wraz ze wzrostem liczby turystów intensywnie rozwijała się infrastruktura turystyczna. Z myślą o żeglarzach, powstały nowe mariny, znacznie zwiększyła się liczba jachtów, co szczególnie widać po dużej ilości katamaranów dostępnych w czarterze.

Ciekawym przykładem dynamicznie rozwijających się centrów żeglarskich są okolice Trogiru. Historyczne miasto położone w centrum dalmatyńskiego wybrzeża i wpisane na listę UNESCO przyciąga turystów z całego świata. Jeszcze dziesięć lat temu żeglarze mieli jedynie do swojej dyspozycji pięknie położoną na wyspie Ciovo, vis-a-vis Starego Miasta, marinę ACI. Obecnie obok mariny ACI powstała kolejna duża i nowoczesna marina STC, a niewiele dalej, 2 km od Trogiru, rozbudowała się Marina Baotić. Aby zrozumieć rozmiar inwestycji wystarczy powiedzieć, że 4 lata temu w okolicach Trogiru cumowało około 300 jachtów, obecnie jest ich ponad 850 (!).

Tempo zmian jest tak szybkie, że nie rejestrują tego zdjęcia satelitarne dostępne na mapach Google. Poniżej znajdziecie schemat rozmieszczenia marin.

Trogir rozłożenie marin

Więcej szczegółowych informacji na temat poszczególnych marin wraz ze zdjęciami znajdziecie poniżej:

Marina ACI: https://www.punt.pl/miejsca/marina-aci-trogir/
Marina STC: https://www.punt.pl/miejsca/marina-stc-trogir/
Marina Baotić: https://www.punt.pl/…/marina-baotic-seget-donij-kolo-trogi…/

Na drugą połowę lipca zaplanowano w Trogirze  oficjalne otwarcie nowego mostu łączącego bezpośrednio wybrzeże z wyspą Ciovo (z pominięciem Starego Miasta). Ta długo wyczekiwana inwestycja powinna „odkorkować” centrum Trogiru i znacznie ułatwić dojazd do mariny ACI i mariny STC.

Do tej pory Chorwacja była postrzegana przez żeglarzy jako stosunkowo tani kraj ze wspaniałą linią brzegową, ciepłym morzem, olbrzymią liczbą jachtów dostępnych w czarterze i znakomitą infrastrukturą żeglarską. W ostatnich latach duża liczba inwestycji, wysoka jakość usług oraz niesłabnący popyt sprawił, że nie jest to już kraj tak tani jak było to pięć, czy osiem lat temu. I o ile ceny czarteru jachtów spadają, co w głównej mierze jest podyktowane konkurencyjnością firm czarterowych i ciągle rosnącą liczbą dostępnych jednostek, o tyle ceny marin oraz ceny w restauracjach idą w górę. Pomimo to sądzimy, że moda na Chorwację szybko nie minie, i jeszcze długo będzie to ulubiona destynacja polskich żeglarzy.

Trogir

 

 

 

Posty w kategorii

Okładka folder punt 2019 - pobierz

Folder 2019 – pobierz

Jest już dostępny folder PUNT na rok 2019.  Znajdziesz w nim przede wszystkim pełną... więcej »

zobacz więcej
Kiriacoulis otwiera nową bazę w Hiszpanii - Roda de Bara

Kiriacoulis otwiera nową bazę w Hiszpanii!

Kiriacoulis Mediterranean działa na rynku turystycznym o 1980 roku. To jedna z największych, greckich... więcej »

zobacz więcej
Czarter jachtów na Majorce

Nowa baza Navigare na Majorce

Dobra wiadomość – przybywa nam nowych miejsc do czarterowania. W nadchodzącym sezonie Naviagre Yachting... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.