Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Aktualne informacje: jak dojechać do Chorwacji w sezonie 2021

Aktualizacja: 20.09.2021

Czy obywatele Polski mogą wjechać na terytorium Chorwacji?

Tak. W tej chwili 14-dniowy wskaźnik zachorowalności na Covid-19 w Chorwacji (liczony na 100 000 mieszkańców) wynosi on 265 (stan na dzień 16 września 2021) . Dla porównania 14-dniowy wskaźnik zachorowalności w Polsce wynosi 15. Warto śledzić aktualizowaną codziennie mapę zakażeń w Chorwacji w podziale na regiony i wyspy: mapa zachorowań w Chorwacji.

Źródło:
Stanowisko MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja
14 dniowy raport zachorowalności: https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea
Raport dziennych zachorowań w Chorwacji: https://www.koronavirus.hr/en

Zasady przekraczania granicy Chorwacji

Od dnia 01.07.2021 warunkiem wjazdu do Chorwacji dla obywateli UE jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Certyfikat ten znajdziemy na swoim koncie internetowym e-pacjent. Możemy go okazać na granicy w wersji drukowanej lub za pośrednictwem aplikacji moblilnej mObywatel. Certyfikaty dzieci (do lat 18) możemy jedynie wydrukować.

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID będą mogły przekroczyć granicę Chorwacji jeśli okażą:

  • NEGATYWNY WYNIK TESTU: nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach; albo
  • ZAŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU DWÓCH DAWEK SZCZEPIONKI uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm), nie starsze niż 270 dni; albo
  • ZAŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU JEDNEJ DAWKI SZCZEPIONKI Janssen lub Johnson&Johnson, nie starsze niż 210 dni i pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni; albo
  • ZAŚWIADCZENIE O PRZECHOROWANIU Covid-19 i PRZYJĘCIU JEDNEJ DAWKI SZCZEPIONKI w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni; albo
  • ZAŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU PIERWSZEJ DAWKI SZCZEPIONKI Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), od której upłynęło od 22 do 42 dni; albo AstraZeneca, od której upłynęło od 22 do 84 dni; albo
  • ZAŚWIADCZENIE ŻE SĄ OZDROWIEŃCAMI: zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 12 lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.


Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do naszej grupy na Facebooku: Chorwacja dla żeglarzy. Jest nas już ponad 4 tysiące!


Wjazd do Chorwacji odbywa się wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży: paszportu lub dowodu osobistego.  

Źródło: Zasady wjazdu do Chorwacji, Zasady wjazdu.

dzieci na jachcie

Formularz Enter Croatia

W celu skrócenia procedury na przejściu granicznym, zalecane jest wcześniejsze wypełnienie formularza Enter Croatia. Formularz wypełnia się w języku polskim, podając m.in. miejsce pobytu w Chorwacji. Formularz w porównaniu z ubiegłym rokiem został rozszerzony o pytania dotyczące coronawirusa. Aplikacja ma również nową funkcję polegającą na konieczności dodania plików: zaświadczenia o przebytej chorobie / szczepieniu / negatywnym wyniku testu. Dozwolone formaty to: png, jpg, pdf i heic (do 5 MB).

Nie wiesz jak wypełnić Enter Croatia? Przeczytaj szczegółową instrukcję: Jedziesz do Chorwacji – wypełnij formularz.

Ważne: po wypełnieniu formularza otrzymuje się mailem potwierdzenie wysłania wraz z numerem. Należy je wydrukować i umieścić za szybą samochodu.

Wypełnienie formularza jest jedynie zaleceniem, które ma na celu przyspieszenie obsługi ruchu granicznego. Dla osób przekraczających granice z wypełnionym formularzem przeznaczone są specjalne pasy – enter croatia. W tej chwili (początek sierpnia) przekroczenie granicy w sobotnie przedpołudnie wiąże się z długim (czasem 2-3 godzinnym lub dłuższym) postojem na granicy. Niestety w praktyce nie zaobserwowaliśmy wyraźnych korzyści wynikających z wypełnienia formularza enter croatia.

Większość linii lotniczych również wymaga wypełnienia formularza Enter Croatia, choć został on stworzony z myślą o ruchu drogowym.

Zasady przekraczania granic w drodze do/z Chorwacji

Wszystkie kraje, leżące między Polską a Chorwacją, zezwalają na ruch tranzytowy. Sprawdź poniżej warunki tranzytu w poszczególnych krajach.

CZECHY: Przez Czechy możemy swobodnie przejechać tranzytem do 12h bez konieczności okazywania negatywnych wyników testów czy zaświadczeń o szczepieniu.

Aby skorzystać w Czechach z infrastruktury hotelowej lub restauracyjnej podróżujący z Polski do Czech mają obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia), odbyciu choroby (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub wykonanie testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h – obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia). Podróżujący z testem przed przekroczeniem granicy mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego – https://plf.uzis.cz/.

Źródło: Czeska Strona Rządowa, Zasady tranzytu przez Czechy.

AUSTRIA: Przez Austrię możemy również przejechać tranzytem bez zbędnego zatrzymywania się. W ramach tranzytu możliwe jest jednak zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Prawo austriackie nie określa maksymalnego czasu trwania tranzytu. Zakłada się jednak, że powinien odbywać się bez noclegu na terenie Austrii.

Jeśli chcemy zanocować na terenie Austrii w drodze do Chorwacji możemy to zrobić pod warunkiem, że jesteśmy albo zaszczepieni, albo ozdrowieńcy, albo posiadamy przeciwciała, albo posiadamy negatywny wynik testu na koronawirusa. Więcej informacji w dokumencie źródłowym poniżej.

Źródło: Ambasada Polski w Austrii

SŁOWENIA: Przez Słowenię również możemy przejechać tranzytem w czasie 12h (bez zbędnych postojów i bez noclegu). Nie ma konieczności posiadania negatywnego wyniku testu, bycia zaszczepionym lub ozdrowieńcem.

Jeśli planujemy zatrzymać się na nocleg w Słowenii potrzebujemy unijny certyfikat Covid, lub zaświadczenie, że jesteśmy zaszczepieni/ozdrowieńcy, lub negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72h lub antygenowego nie starszy niż 48h. Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 15 lat (liczy się dzień dokładny dzień urodzin), przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami spełniającymi powyższe wymagania.

Na granicy między Słowenią a Chorwacją otwarte są wszystkie punkty kontrolne.

Źródło: Zasady wjazdu i tranzytu przez Słowenię, Najczęściej zadawane pytania

SŁOWACJA: obywatele państw UE, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych.

Dodatkowo od 9 lipca przejazd w tranzycie przez Słowację odbywa się tylko wyznaczonymi trasami, patrz mapka.

Jeżeli planujemy zanocować na terytorium Słowacji musimy dokonać obowiązkowej rejestracji oraz wykazać się negatywnym wynikiem testu antygenowego lub PCR, albo być ozdrowieńcem/zaszczepionym. Szczegółowe informacje w pliku źródłowym poniżej.

Źródło: Zasady wjazdu na Słowację

WĘGRY: Wjazd na terytorium Węgier z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji lub Słowenii – bez względu na obywatelstwo – odbywa się według generalnych zasad, bez dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa (nie dotyczy transportu lotniczego). Kontrola paszportowa odbywa się jedynie na zewnętrznych granicach strefy Schengen czyli w tym przypadku na granicy węgiersko-chorwackiej.

Polacy posiadający unijny paszport COVID (oraz osoby niepełnoletnie przebywającej z nimi) mogą wjeżdżać na terytorium Węgier bez żadnych ograniczeń, jak również korzystać z usług turystycznych, a udając się do Chorwacji podróżować dowolnymi drogami.

W ruchu osobowym tranzytowym przejechać przez terytorium Węgier można tylko wyznaczonymi trasami w ciągu 24h (zgodnie z zapewnieniami Ambasady Węgierskiej w Polsce zjazd z wyznaczonej trasy w celach turystycznych jest możliwy). Osoby w tranzycie nie muszą posiadać unijngo paszportu Covid.

Źródło: Ambasada RP na Węgrzech, Węgry zapraszają

NIEMCY: podróż tranzytowa przez Niemcy drogą lądową jest możliwa co do zasady bez negatywnego wyniku testu i bez rejestracji wjazdu. Tranzyt (przejazd) przez Niemcy powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu w ciągu 24h. Za zbędny postój nie jest uznawane np. zatrzymanie się na stacji benzynowej.

Jeżeli lecisz do Niemiec i przesiadasz się na niemieckim lotnisku (lub jeżeli je opuszczasz i udajesz się w dalszą podróż drogą lądową) to musisz mieć ze sobą negatywny wynik testu. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h (testy PCR, LAMP, TMA – 72h) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. Pamiętaj, że liczy się godzina pobrania próbki.

Negatywnego wyniku testu przy locie do Niemiec nie muszą mieć: dzieci do 12 r. życia; osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki); ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie).

Źródło: Informacje dla podróżujących przez Niemcy

infografika jak dojechać do chorwacji

Kwarantanna po powrocie do Polski

Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dotyczy wszystkich, którzy przekraczają granicę Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją niezależnie od środka transportu (samochód/autobus/pieszo). Oraz tych, którzy z Chorwacji wracają samolotem.

Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej zwolnione są osoby zaszczepione (pełne dwie dawki) oraz takie, które potrafią udokumentować na granicy, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy poddane były izolacji lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, jak również dzieci do lat 12.

Z kwarantanny możemy być również zwolnieni jeśli po powrocie do Polski wykonamy test (PCR lub antygenowy), w okresie 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy i będzie on negatywny. Ważne – musi to być test poświadczonym unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID-19 . Testy wykonujemy na własny koszt.

Test wykonany w Chorwacji w okresie 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy jest honorowany przez polską Straż Graniczną przy powrocie do kraju.

Źródło: Straż Graniczna >>>Zasady kwarantanny wjazdowej

Aktualne obostrzenia panujące w Chorwacji

Najbardziej istotne, z punktu widzenia turysty, obostrzenia panujące w Chorwacji związane z pandemią to nakaz noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, w komunikacji miejskiej oraz na otwartej przestrzeni, jeśli nie można zachować 1,5 m dystansu.

Od 13 lipca maski na twarz lub maski medyczne są wymagane w przypadku:

  • pracownicy zakładów opieki zdrowotnej i osoby odwiedzające pacjentów, jeśli wizyty są dozwolone
  • kierowcy, inni pracownicy w pojazdach komunikacji miejskiej oraz pasażerowie komunikacji miejskiej
  • ekspedienci i klienci podczas ich pobytu w sklepach
  • pracownicy branży hotelarskiej, którzy mają kontakt z gośćmi lub uczestniczą w serwowaniu i przygotowywaniu posiłków i napojów

W praktyce oznacza to, że z maseczek korzystamy w sklepach, piekarniach, aptekach, kościołach. Również podczas przejęcia jachtu w biurze firmy czarterowej.

flaga chorwacji

 

 

 

Posty w kategorii

Alternatywne połączenie lotnicze do Chorwacji

Bardzo lubimy żeglować w Chorwacji, ale nie lubimy tam jeździć samochodem. Niby mamy wszystko... więcej »

zobacz więcej
Uprawnienia żeglarskie w Chorwacji

Jakie uprawnienia żeglarskie należy posiadać w Chorwacji?

Mimo, że Adriatyk stał się morzem „pierwszego wyboru” dla polskich żaglarzy, w dalszym ciągu... więcej »

zobacz więcej
za ile wynająć jacht

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Chorwacja to akwen najczęściej odwiedzany przez Polaków, ze względu na idealne warunki do spędzania... więcej »

zobacz więcej

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmową kolekcję
przewodników dla żeglarzy.