Czarter Jachtów Francja

Czarter Jachtów Francja

A może czarter we Fracji?

FRANCJA kojarzy się z Paryżem, gorącym Lazurowym Wybrzeżem czy Alpami. Ale to także kraj dla żeglarzy. Francja otoczona jest trzema morzami: Śródziemnym, Liguryjskim i Północnym oraz Oceanem Atlantyckim. Długość wybrzeża to blisko 3,5 tyś km. Ta różnorodność zachęca do postawienia żagli i wypłynięcia w niezapomniany rejs. Zapraszamy do czarteru jachtów z portu Bormes les Mimosas leżącego między Marsylią a Niceą – znakomitej bazy wypadowej do odkrycia wysp Morza Śródziemnego.

 

INFORMACJE PODSTAWOWE: Francja leży w zachodniej części Europy, ale posiada także terytoria zamorskie. Francuzi nazywają swój kraj l’Hexagona co oznacza sześciokąt – nazwa pochodzi od kształtu kraju. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią, a terytoria zamorskie z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Poprzez tunel pod kanałem La Manche Francja jest połączona z Wielką Brytanią. Dzieli się na 22 regiony. Nazwa kraju pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało ten region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Stolicą Francji jest Paryż.

 

JĘZYK: Językiem urzędowym jest francuski. Jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych m.in. prowansalski (Prowansja, Delfinat, Langwedocja), bretoński (płw. Bretoński), baskijski (Baskowie zamieszkujący prowincję Bearn) czy korsykański (Korsyka).

 

WALUTA: Walutą Francji jest Euro. Aktualny kurs możesz sprawdzić tutaj.

 

KLIMAT: Francja jest położona w strefie klimatu umiarkowanego, a na wybrzeżu atlantyckim panuje klimat oceaniczny. Jednak ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu w wielu regionach występuje mikroklimat. Na północy kraju jest wilgotno, lata są chłodne a zimy dosyć ciepłe. Na południu kraju panuje ciepły klimat. Lata są suche i bardzo ciepłe. Zimy choć łagodne – temperatura na wybrzeżu rzadko spada poniżej 10 stopni C - jednak są także deszczowe. Na południu często wieje chłodny wiatr mistral. Wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę.

 

JAK DOJECHAĆ:

Samolotem: Najszybszym środkiem transportu jest samolot. Z Warszawy możemy bezpośrednio dostać się do Paryża, Lille, Nicei i Lyonu (LOT, Air France, Lufthansa; cena biletu od 600 zł). Koszty lotu możemy obniżyć korzystając z usług tanich linii lotniczych (Wizzair, cena od 130 zł).  Najlepszych połączeń szukaj na www.skyscanner.pl.

 

Pociąg i autobus: Do Francji możemy także dostać się pociągiem lub autokarem. Podróż pociągiem trwa od 15 do 22 godzin i wiąże się z przesiadkami. Ceny biletu są uzależnione od rodzaju pociągu, jednak jest ona wyższa niż w przypadku najtańszych połączeń lotniczych. Jednak i w tym przypadku możemy korzystać z różnego rodzaju promocji. Podróż autokarem trwa zazwyczaj ok. 20 – 24 godzin (jest ona uzależniona od miejsca wyjazdu i przyjazdu). Ceny biletów są wyższe niż lotnicze (od ok. 500 zł). Wybór przewoźników jest także mniejszy.

 

Samochodem: Do Francji wiedzie kilka sprawdzonych tras. Jedna z nich prowadzi przez Polskę, Niemcy (przez Drezno i Norymbergę) i Francję. Kolejnym wariantem może być trasa przez Polskę, Czechy (Brno), Austrię (Wiedeń), Włochy (Mediolan) i Francję. Wybierając trasę należy zwrócić uwagę na opłaty za przejazd (np. włoskie autostrady są płatne, przejazd pod tunelem Mont Blanc). Jeżeli wybieramy się na dłużej do Francji podróż samochodem może okazać się najkorzystniejsza. Dodatkowo w trakcie podróży możemy zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

 

Zobacz również:

Czarter jachtów Chorwacja

Czarter jachtów Grecja

Czarter jachtów Malta

Czarter jachtów Włochy

Czarter jachtów Tajlandia

Czarter jachtów Karaiby

Czarter jachtów Hiszpania

POWRÓT
Zobacz ciekawe miejsca:
Korsyka
Vademecum