Skontaktuj się z nami tel. +48 22 446 83 80

Saint Lucia

Saint Lucia to jedna z najpiękniejszych wysp karaibskich. Większość wyspy pokryta jest tropikalnymi lasami oraz plantacjami bananów, które tworzą iście karaibski krajobraz. Piękne plaże, kryształowo czysta woda, tropikalna roślinność, jak i bogactwo historyczne sprawiają, iż Saint Lucia jest wymarzonym miejscem na spędzenie upragnionych wakacji.

INFORMACJE PODSTAWOWE: Saint Lucia to niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego płożona w archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli. Jej symbolem są szczyty dwóch wulkanów: Petit Piton i Gros Piton. Nieodzownym krajobrazem St. Lucia są również bujne lasy równikowe, piękne i piaszczyste plaże oraz ciepłe wody Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego. Stolicą wyspy jest Castries – największe miasto jak i port na wyspie, skąd eksportuje się takie produkty jak: banany, limonki, kokosy, kakao i rum. Miasto założone zostało w 1650 roku przez Francuzów, a od 1814 przeszło pod panowanie Brytyjczyków. Od 1981 roku Castries jest siedzibą Organizacji Państw Wschodnich Karaibów. Równie piękne krajobrazy można spotkać także w pobliżu miasta Soufriere (pierwszej osady na wyspie, założonej przez francuskich kolonialistów), które zawdzięcza swoją nazwę gorącym źródłom siarkowym (fr. soufre – siarka).

WARTO WIEDZIEĆ:
Przepisy wjazdowe: Od obywateli Polski nie są wymagane wizy (przy pobytach do 180 dni). Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego lub bilet na dalszą podróż.
Przylot:
Na wyspie znajdują sie dwa lotniska – oba położone na jej zachodznim wybrzeżu. Jedno z nich obsługuje ruch wewnętrzny między wyspami: George F.L. Charles (zwyczajowo określane jako Vigie) oraz lotnisko międzynarodowe Hewanorra.  Z Europy najlepiej dostać się na Saint Lucie z Londynu – kierunek ten jest obsługiwany przez linie British Airways.

Transport: Taksówki są powszechnym środkiem lokomocji, jednakże należy pamiętać, by uzgadniać cenę przed rozpoczęciem podróży. Autobusy kursują dosyć regularnie w dni powszednie, jednak wieczorami oraz w weekendy nie można na nie liczyć. Najwygodniej jest wypożyczyć samochód. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Jeśli turysta go nie posiada może wykupić lokalne pozwolenie (wypożyczalnie samochodów pomogą w jego załatwieniu). Koszt wypożyczenia to ok. 65 dolarów karaibskich/dzień. UWAGA: obowiązuje ruch lewostronny.

Odprawa: Każdy jacht zatrzymujący się na St. Lucia zobligowany jest do dokonania odprawy paszportowej i celnej natychmiast po wpłynięciu do portu. Podczas odprawy skipper musi okazać oficjalne dokumenty jachtu (kopie nie są akceptowane), listę załogi (imię i nazwisko, numer paszportu, data i miejsce urodzenia, narodowość) wraz z paszportami. Podczas trwania odprawy uczestnicy rejsu nie mogą schodzić na ląd.

Jeżeli zamierzamy zatrzymać się na wyspie nie dłużej niż 48 godzin możemy dokonać procedury wejścia i wyjścia w tym samym momencie.  Porty w których można dokonać odprawy to: Castries, Marigot Bay, Soufriere, Rodney Bay, Vieux Fort. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów oraz godzin urzędowania w poszczególnych portach można znaleźć tutaj.

Język: Językiem urzędowym jest angielski. Tubylcy posługują się również kreolskim.
Waluta: Obowiązującą walutą jest dolar wschodniokaraibski (XCD). Karty kredytowe akceptowane są w miastach, ale na prowincji lepiej mieć przy sobie gotówkę.
Gniazdka: 240V 50 Hz, wtyczki brytyjskie z dwoma otworami poprzecznymi i jednym podłużnym pionowym. Adaptery dostąpne są w hotelach i w sklepach elektrycznych.
Placówka dyplomatyczna: Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Saint Lucia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku Ambasada RP w Mexico City
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji:
Apartado Postal 20383
tel.:(00-5255) 5481-2050
Kuchnia: Najbardziej popularną potrawą jest banan lub owoc z drzewa chlebowego podawany z suszoną rybą. Wyspa słynie z owoców a szczególnie z bananów, których uprawia się tutaj sześć rodzajów; mango, papai, ananasów i kokosów. Tradycyjne potrawy to bouyon (mieszanka różnych rodzajów mięs, owoców i warzyw) oraz zupa callaloo. Na St. Lucia pije się lokalne piwo Piton lub rum Bounty.
Napiwki: Zwyczajowo w wysokości 10-15% (w zależności od świadczonej usługi). W restauracjach napiwek z reguły wliczany jest do rachunku.

Czarter jachtów Karaiby pod żaglami

Lokalizacja

Inne ciekawe miejsca w tym regionie

Czarter jachtów Karaiby pod żaglami

Karaiby

Saint Lucia

Saint Lucia to jedna z najpiękniejszych wysp karaibskich. Większość wyspy pokryta jest tropikalnymi lasami oraz plantacjami bananów, które tworzą iście... więcej »

zobacz więcej
Saint Vincent i Grenadyny

Karaiby

Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny stanowią polityczną całość, ale krajobrazowo bardzo się różnią. Każda wyspa jest niezwykła i każda posiada swój... więcej »

zobacz więcej
Martynika

Karaiby

Martynika

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy egzotyczne widoki, czuć miękki piasek pod stopami i podziwiać z pokładu luksusowego jachtu przepiękne... więcej »

zobacz więcej

 

 

Punt

Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro)

02-791 Warszawa

tel. +48 22 446 83 80

fax +48 22 894 00 42

 

info(@)punt.pl

MENU
Mamy dla Ciebie prezent!

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA
i odbierz darmowy przewodnik po trasie rejsu z Trogiru