Kilka praktycznych rad dla osób podróżujących samochodem do Chorwacji

01/06/2017
Czy wiedziałeś, że....

Kilka rad dla podróżujących samochodem do Chorwacji.

 

Do Chorwacji jeździmy samochodem kilka razy w roku, ostatnio na Majówkę 2017. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze wnioski z tej podróży. Poniżej znajdziecie kilka rad dla osób podróżujących samochodem do Chorwacji:

 

1. Winiety w Czechach i Austrii

 

Podróżując do Chorwacji trasą przez Czechy i Austrię trzeba posiadać winiety. Zwykle winiety kupujemy na jednej z ostatnich stacji paliw w Polsce. W maju 2017 trzeba było za nie zapłacić ok. 150 zł. Tańszym rozwiązaniem jest kupienie winiety czeskiej na pierwszej stacji w Czechach (310 CZK), natomiast winiety austriackiej na przejściu granicznym tuż przed wjazdem do Austrii (8,90 EUR). W ten sposób zaoszczędzimy około 60 zł.

 

2. Winieta w Słowenii

 

Winieta w Słowenii jest obowiązkowa, jeśli podróżujemy autostradą. Kosztuje 15 EUR. Niestety obowiązuje tylko przez 7 dni, nie jak w przypadku Czech czy Austrii przez 10 dni. Oznacza to, że wracając do Polski po tygodniowym czarterze musimy wykupić kolejną winietę. Dodajmy, że odcinek autostrady w Słowenii jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 60 km. Tym, którzy chcą zaoszczędzić, radzimy wprowadzić w GPS funkcję „omijaj płatne” i przez terytorium Słowenii przejechać drogami bezpłatnymi. Podróż będzie ok. 30 min dłuższa, ale w portfelu pozostanie 30 EUR.

 

3. Nocleg w Mikulovie.

 

Decydując się na nocleg w drodze do Chorwacji rekomendujemy nocleg w Mikulovie. Po pierwsze dlatego, że ceny w Czechach są niższe niż na terenie Austrii, po drugie rozpoczynając podróż w piątek po pracy, wieczorem docieramy do Mikulova. Przetestowaliśmy i polecamy Apartamenty Volarik w Mikulovie: nowe, urządzone w wysokim standardzie, przestronne, bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za pobyt 4 osobowej rodziny zapłaciliśmy 58 EUR. >>> zobacz

 

4. Przejście graniczne Słowenia - Chorwacja

Przejście graniczne Słowenia – Chorwacja to w sezonie punkt newralgiczny podróży samochodem. Dodatkowe utrudnienia czekają nas tuż przed dojazdem do przejścia granicznego, na terenie Słowenii, gdzie trwają roboty drogowe. Nam udało się uniknąć korków, ale przed majówkę niektórzy spędzili tu ponad 2,5h. Jeśli zauważymy wcześnie zaczynający się korek warto odbić od głównej drogi i wybrać położone bardziej na północ przejście graniczne w Zgorniji Leskovec/Cvetlin. Jest niewielkie, obsługuje ruch lokalny, a droga, która do niego prowadzi, choć wąska jest bardzo malownicza.

Zobacz mapkę z wszystkimi przejściami granicznymi między Słowenią i Chorwacją (jest ich 57). Część z nich to przejścia lokalne, ale mogą nimi poruszać się mieszkańcy Uni Europejskiej. >>> tutaj.


5. Gdzie tankować

 

Ceny paliwa znacznie różnią się między krajami. Podróżując trasą Polska – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja najbardziej ekonomiczne jest tankowanie w Polsce i w Czechach. Należy również pamiętać o tym, że ceny paliw są znacznie wyższe na stacjach zlokalizowanych blisko granicy oraz na autostradach. Przykładowo: na stacji BP przy A1 kierunek Czechy (niespełna 20 km przed granicą) cena paliwa jest wyższa o 80 groszy na litrze od średniej ceny za litr poza autostradą. Warto w takiej sytuacji rozważyć tankowanie po stronie Czech z jednoczesnym zakupem winiety. Średnie ceny Pb95 za litr (maj 2017):
Polska – 4,60 zł
Czechy – 4,69 zł
Austria – 4,76 zł
Słowenia - 5,51 zł
Chorwacja – 5,36 zł

 

6. Jak uniknąć korków 

 

Kto był w Chorwacji ten wie, że w sezonie przed bramkami, gdzie wnoszona jest opłata za przejazd autostradą, tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie dotyczy to bramek przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii. W tym konkretnym miejscu polecamy skorzystać z punktów poboru opłat kartami kredytowymi. Znajdują się one na wydzielonych, prawych pasach ruchu, około 3-4 kilometrów przed zwykłymi bramkami. Zwykle kolejki są tu znacznie krótsze.


7. Nie zapomnij: zielona karta!

 

To ważna informacja dla podróżujących samochodem do Dubrownika lub na półwysep Pelješac. Aby się tam dostać trzeba pokonać 10 km na terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie wymagana jest Zielona Karta.

 

A teraz pozostaje nam tylko życzyć - SZEROKIEJ DROGI!

POWRÓT
Vademecum